font_preload
PL / EN
Alert PAP 18 września, 2018 godz. 14:00   
REDAKCJA

Morawiecki: Nord Stream 2 to nie dywersyfikacja, tylko monopolizacja rynku

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki, fot. flickr.com/premierrp

Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza mocno zaznaczyłem nasz niepokój i niezgodę na budowę gazociągu Nord Stream 2 – podkreślił na konferencji prasowej w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki. Według niego, ważne jest doprowadzenie do faktycznego uniezależniania Europy od rosyjskiego gazu.

Morawiecki we wtorek wziął udział w trzecim szczycie Inicjatywy Trójmorza, który obradował w Bukareszcie. Szef rządu uczestniczył m.in. w sesji plenarnej, która dotyczyła współpracy państw Inicjatywy w sferze energetyki, transportu oraz agendy cyfrowej.

Na konferencji prasowej premier poinformował, że podczas rozmów „mocno zaznaczył nasz niepokój i niezgodę” na gazociąg Nord Stream 2 – między Rosją a Niemcami. Jak wskazał, gazociąg zwiększy możliwości przesyłu gazu z Rosji do Europy. W ocenie Morawieckiego, „to nie jest dywersyfikacja, to jest dalsza monopolizacja” rynku.

Szef rządu dodał, że ten temat poruszył również w rozmowie z sekretarzem ds. energii USA Rickiem Perry’m. „Rozmawiałem z nim, jak ważne jest doprowadzenie do faktycznej dywersyfikacji, uniezależniania Europy – ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej – od rosyjskiego gazu” – podkreślił Morawiecki. Zaznaczył, że inicjatywy Trójmorza mają też służyć uniezależnieniu Europy od gazu z Rosji.

Polska Agencja Prasowa