Gryglas: Offshore może stać się polską specjalnością. Czas na ustawę

1 kwietnia 2019, 17:00 Energetyka

Zbigniew Gryglas, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej podkreślił, że offshore może stać się polską specjalnością. Przypomniał, że zgodnie z Polityką Energetyczną Państwa do 2040, 10,3 MW mocy, co pokryłoby 20 proc. polskiego zapotrzebowania na energię.

Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. Fot. MAP
Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. Fot. MAP

Poseł wystąpił podczas konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa Rozwoju” odbył się panel „Energetyka wiatrowa jako dźwignia rozwoju gospodarczego w Polsce”.

– Mamy także gotowy plan zagospodarowania obszarów morskich. To czego potrzebujemy, to dedykowana ustawa o morskiej energetyce wiatrowej. Niezbędne są też nowe moce, bo stare bloki będą wyłączane, a konsumpcja energii w Polsce będzie rosła – powiedział. – Widzę, że w rządzie rośnie przekonanie, że taka osobna regulacja jest potrzebna – dodał. Stwierdził, że nigdy nie jest zadowolony z harmonogramu, ale należy go zacząć tworzyć. – Nie możemy iść na skróty, to musi być projekt rządowy, należy przeprowadzić niezbędne konsultacje społeczne, nie może to być projekt poselski – dodał.

Przypomniał, że jest ponad 100 firm, produkujących elementy do morskich farm wiatrowych. – Na razie w  Polsce nie produkujemy turbin, ale mam nadzieje, że wkrótce to się zmieni – powiedział. – Kiedy, rozpoczniemy produkcję energii z morskich farm wiatrowych, to wówczas udział lokalnych producentów wzrośnie do 50 proc. a wierze, że skończymy na 100 proc. – powiedział. Wśród partnerów zagranicznych wymienił Danię, Wielką Brytanię oraz Norwegię.

Pytany o ustabilizowanie morskiej energetyki wiatrowej za pomocą gazu stwierdził, że Polska sobie poradzi, bo po 2022 roku kierunki i źródła dostaw zostaną zdywersyfikowane. – Nie przekreślam możliwości dostaw z kierunku wschodniego, jeśli tylko wschodni partnerzy będą stosować zasady obowiązujące na wolnym rynku. Na razie tak się jednak nie dzieje – zakończył.