Mortas: Nowych inwestycji w elektrociepłownie będziemy szukać w kraju i na świecie

28 maja 2014, 11:00 Energia elektryczna

Grupa Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA oraz RAFAKO SA podpisały umowę na realizację I etapu „Nowej Elektrociepłowni w Grupie Azoty ZAK SA”. Szacowany koszt tej części realizacji wynosi 345 mln zł. Łączna wartość I i II etapu inwestycji to 600 mln zł. Rafako SA zrealizuje zadanie do końca 2016 r.

– Inwestycje takie jak w Kędzierzynie są dla nas bardzo ważne, bo wpisują się w długofalową strategię Rafako. Owszem, przed nami duże zadania takie jak Opole i Jaworzno. Ale mamy możliwości, by podjąć się także innych działań – stwierdził w wypowiedzi dla naszego portalu Paweł Mortas, prezes zarządu Rafako, Grupa PBG.

Prezes podkreśla, że dlatego takich inwestycji, jaką jego firma zrealizuje dla Grupy Azoty, będzie szukać zarówno w kraju jak i na świecie.

W opinii Mortasa Rafako to ponad 65 lat doświadczenia. – I na tym doświadczeniu, wypracowanym przez pokolenia doskonałych fachowców połączonym z innowacyjnymi technologiami będziemy rozwijać polską markę naszej firmy, rozpoznawalną na całym świecie – dodaje. – Cieszę się, że nasza firma, z wykonawczej staje się dziś coraz częściej technologiczną, że coraz częściej realizujemy inwestycje pod klucz. Zamawiający wiedzą, że mamy do tego odpowiedni know-how i praktykę zdobytą przy największych realizacjach.

W opinii prezesa inwestycja dla Kędzierzyna jest również bardzo ważna ze względu na aspekt społeczny i przyniesie wymierne korzyści związane z nowymi miejscami pracy.

– Podobne kotły o wydajnościach 130 i 140 t/h RAFAKO projektowało już w latach 60. Głównym odbiorcą była polska energetyka przemysłowa a tego typu kotły dostarczyliśmy również do indyjskich elektrowni Bhushaval i Paras.

– W zakresie ochrony środowiska będzie to inwestycja wręcz modelowa, która dowodzi, że blok opalany węglem również może być przyjazny dla otoczenia – kończy Mortas.