Moskwik: Cena węgla zmierza ku stabilizacji (ANALIZA)

16 grudnia 2016, 08:30 Energetyka

ANALIZA

Kamil Moskwik

Współpracownik BiznesAlert.pl

W ostatnich miesiącach notowany jest wzrost cen węgla na rynkach zachodnioeuropejskich. Średnie ceny surowca na początku bieżącego roku oscylowały na poziomie 45 USD/t, Obecnie (14.12.2016) cena węgla ARA wynosi 87,07 USD/t, natomiast ceny węgla Richards Bay – 81,79 USD/t.

Podaż węgla, podobnie jak wielu innych surowców, jest nieelastyczna w krótkim okresie (tzn. stosunkowo mało zależna od ceny). Przyspieszające tempo wzrostu cen w ostatnich trzech miesiącach przejawia wszelkie objawy rynku kierowanego przez nieelastyczną krzywą podaży krótkoterminowej. Jest to spójne z niewrażliwym na ceny chińskim popytem, biorąc pod uwagę niskie zapasy oraz mroźny początek zimy.

Strona podażowa może nie być zdolna do natychmiastowej odpowiedzi, ale taki stan nie może potrwać zbyt długo. Kluczowym czynnikiem napędzającym odbicie cen w 2016 roku była polityka Chin dotycząca zredukowania nadmiaru krajowej produkcji. W czwartym kwartale mogliśmy już jednak zaobserwować znaczne złagodzenie tej polityki zamykania kopalń – Pekin podjął decyzję o ponownym uruchomieniu eksploatacji w zamykanych wcześniej zakładach w celu zredukowania spadku produkcji.

Wydobycie węgla w Chinach w listopadzie (br.) osiągnęło poziom 308,1 mln ton, stanowi to 9 procentowy wzrost w stosunku do października. (br.), natomiast porównując wartość do analogicznego okresu w poprzednim roku wartość jest mniejsza o ponad 5 procent. Warto dodać, że popyt na energię w Chinach wzrasta z roku na rok, w porównaniu do poprzedniego roku miesięczne zużycie wzrosło o 9% – stanowi to największy miesięczny przyrost od lutego 2014 roku.

Ostatnio są także mocne dowody reakcji podaży, szczególnie ze strony dużych producentów węgla. Na przykład co najmniej 8 kopalni w Australii jest przygotowywanych do ponownego otwarcia. Większość z nich ma wznowić produkcję już pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. Zawrotny rajd cen surowców od lutego 2016 r. wywołał niedźwiedzi nastrój na rynku. Ceny węgla wzrosły najbardziej ze wszystkich surowców, jednak ostatnio obserwowana ujemna baza (ang. backwardation, tj. sytuacja gdy ceny terminowe są niższe od cen spotowych) na krzywej terminowej sugeruje, że ostatni wzrost może być blisko okresowego szczytu.

Warto podkreślić, że ceny węgla ARA (na rynku spot CIF ARA) są punktem odniesienia poziomu cen w imporcie do krajów zachodnioeuropejskich oraz są pomocne przy obserwacji zmian trendów na rynkach międzynarodowych. W okresie wzrostów cen w portach ARA krajowi producenci chcą doprowadzić do silniejszego powiązania cen w umowach z krajowymi odbiorcami z cenami z rynków międzynarodowych, w okresach spadków cen podobne wymagania stosowane są przez odbiorców cen.1

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz działania podjęte przez Pekin w celu zwiększenia wydobycia węgla, można założyć, że mogą one wpłynąć na stabilizację cen surowca.