Naftogaz skarży decyzję Komisji ws. OPAL. Wsparcie dla Polski z Ukrainy

29 marca 2017, 11:15 Alert

Ukraiński Naftogaz składa własny pozew przeciwko decyzji Komisji Europejskiej, którą kwestionują w już w sądzie Polacy.

Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz
Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz

27 marca ukraiński koncern złożył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozew przeciwko Komisji Europejskiej, w którym domaga się zmiany decyzji wydanej w dniu 28 października 2016 roku, która pozwala Gazpromowi na większy dostęp do przepustowości gazociągu OPAL. Dzięki niej zwiększy się możliwość dostaw gazu poprzez gazociąg Nord Stream 1, co zagrozi pozycji tranzytowej Ukrainy.

Zdaniem Naftogazu decyzja została podjęta bez konsultacji z Kijowem, co narusza artykuł 274 umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską a także jest niezgodne z zapisami Traktatu Karty Energetycznej oraz traktatu ustanawiającego Wspólnotę Energetyczną.

Koncern z Ukrainy uzasadnił swój pozew tym, że podejmując opisywaną decyzję Komisja Europejska wykroczyła poza swoje kompetencje. Ponadto, decyzja jest sprzeczna z dyrektywą 2009/73 i nie przyczynia się do wzrostu konkurencji. Stwarza zaś zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw na Ukrainę oraz do pozostałych państw w Europie Wschodniej, a także dla funkcjonowania wewnętrznego rynku UE i Wspólnoty Energetycznej, ponieważ wzmacnia pozycję dominującą Gazpromu oraz powiązanych z nim spółek.

– W 2011 roku Ukraina wstąpiła do Wspólnoty Energetycznej, co wiąże się z koniecznością implementacji prawa unijnego, ale i prawem do ochrony jego obowiązywania przez Komisję Europejską – przypomina Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Wsparcie dla Polaków

Naftogaz nie był pierwszym podmiotem, który zaskarżył opisywaną decyzję. W grudniu 2016 roku PGNiG Supply&Trading (PST) oraz polski rząd skierowały do Trybunału Sprawiedliwości UE pozwy, w których domagają zmiany decyzji Komisji Europejskiej ws. OPAL. Pod koniec lutego Naftogaz zwrócił się do Trybunału z wnioskiem o dołączeniu do wytoczonego przez PST sprawy w roli interwenienta. Wówczas ukraiński koncern przekonywał, że jego udział we wspomnianym postępowaniu pomoże mu przedstawić kolejne argumenty, a także otrzymać dostęp do materiałów procesowych. Obecnie Naftogaz czeka na decyzję Trybunału w tej sprawie.

Wsparcie z Ukrainy dla PGNIG. Naftogaz dołącza do sporu o OPAL

– Oddzielny pozew Naftogazu to wsparcie dla Polaków i kolejny problem dla zwolenników rozwoju importu gazu z Rosji przez OPAL, bo może wydłużyć postępowanie i będzie kolejnym utrudnieniem dla realizacji decyzji Komisji – ocenił Wojciech Jakóbik.

Naftogaz/Piotr Stępiński