Naftoserwis wyczyścił zbiornik PERN

10 września 2019, 07:15 Alert

Naftoserwis z grupy PERN zrealizował pierwszą operację czyszczenia zbiornika na ropę naftową. Prace prowadzone były w bazie surowcowej w Gdańsku na zbiorniku o pojemności 50 tys. metrów sześc. Wcześniej Naftoserwis świadczył usługi czyszczenia jedynie zbiorników na paliwa – podał PERN.

Informując w poniedziałek o przedsięwzięciu, spółka zaznaczyła, iż Naftoserwis wykonał zlecenie korzystając z nowoczesnego systemu BLABO produkcji duńskiej firmy ORECO, który jest „systemem cenionym przez operatorów infrastruktury na całym świecie pozwalający na czyszczenie zbiornika z osadów, a także ich separację i odzysk węglowodorów na bardzo wysokim poziomie”.

„Bazy PERN to naturalne środowisko dla pracy sprzętu pozyskanego przez Naftoserwis. Tym bardziej, że PERN zwiększa istotnie zasoby magazynowe, inwestując w budowę nowych zbiorników. Tym zwiększonym potrzebom mają odpowiadać nowe kompetencje Naftoserwisu” – podkreślił prezes Naftoserwisu Krzysztof Zalewski.

Jak poinformował PERN, Naftoserwis „zrealizował pierwszą operację czyszczenia zbiornika na ropę naftową” w bazie Gdańsk na zbiorniku o pojemności 50 tys. metrów sześc. „Wcześniej Naftoserwis świadczył usługi czyszczenia jedynie zbiorników na paliwa” – wspomniała spółka.

PERN zaznaczył, że „nabycie sprzętu do czyszczenia zbiorników na ropę naftową w 2019 r., uczyniło ofertę Naftoserwis kompletną względem wszystkich rodzajów zbiorników magazynowych – niezależnie od rodzaju medium”. Dodał przy tym, że „bezpieczeństwo pracy to jeden z głównych atutów nowego systemu” BLABO.

„Dzięki automatyzacji udział pracowników w ramach zadania czyszczenia zbiornika jest ograniczony do czynności porządkowych w końcowej części procesu. System spełnia wymogi standardów i dyrektyw ATEX, UL i CSA. Współpracujący z systemem generator azotu przeciwdziała ryzykom zdarzeń niebezpiecznych, poprzez intertyzację – redukcję zawartości tlenu gazem obojętnym, jakim jest azot” – wyjaśnił PERN.

Spółka zwróciła uwagę, że „w przypadku przekroczenia poziomu tlenu w zbiorniku niezbędnego dla bezpiecznej pracy systemu, praca systemu w sposób automatyczny zostaje wstrzymana”. „System jest modułowy (kontenerowy), co zapewnia mobilność, elastyczność dostosowania do istniejącej instalacji oraz możliwość konfiguracji wedle potrzeb i oczekiwań klienta” – podkreślił PERN, opisując działanie systemu BLABO, który pozyskał Naftoserwis.

Czyszczenie zbiorników na ropę naftową to następna nowa usługa, którą wprowadził Naftoserwis po uruchomieniu, jak informował w czerwcu PERN, wykrywania pęknięć rurociągów za pomocą inteligentnych tłoków ultradźwiękowych – wcześniej spółka specjalizowała się jedynie w wykrywaniu zjawisk korozyjnych rurociągów oraz pomiarze ich geometrii.

Naftoserwis to specjalistyczny podmiot, który z końcem 2018 r. przejął Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA), inną spółkę serwisową z grupy PERN, wykonującą badania stanu technicznego rurociągów, głównie ropy naftowej. Spółka ma 10 zakładów serwisowych na terenie całej Polski, współpracuje także z największymi operatorami w branży paliwowej.

Z początkiem roku Naftoserwis informował, iż został członkiem działającej od 1990 r. Pigging Products and Services Association (PPSA), międzynarodowej organizacji branżowej, zajmującej się diagnostyką rurociągów – obecnie zrzesza ona ponad 120 członków z ponad 20 krajów; organizuje m.in. konferencje, seminaria i szkolenia, dostarczając aktualne informacje na temat najnowszych technologii i usług dla operatorów rurociągów i podmiotów powiązanych z tą branżą.

PERN, do którego grupy należy Naftoserwis, to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

Polska Agencja Prasowa