Naimski: Baltic Pipe będzie konkurencyjny względem innych szlaków. Umowy w drodze

11 grudnia 2017, 10:15 Energetyka

Ruszyła konferencja „Liberalizacja rynku gazu a bezpieczeństwo energetyczne 2017” pod patronatem BiznesAlert.pl. Otworzył ją Piotr Naimski, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Piotr Naimski, Premier RP Beata Szydło i premier Danii Lars Lokke Rasmussen w trakcie podpisania memorandum dot. Baltic Pipe, Fot. KPRM

Przedstawił on prezentację pod tytułem „Uwarunkowania strategiczne dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Koncepcja Bramy Północnej a polityka energetyczna UE. Szanse i zagrożenia.”

Naimski przypomniał, że Gaz-System, czyli operator systemu przesyłowego ma podpisaną umowę morskiej części Baltic Pipe z duńska firma Ramboll. Dodał, że Gaz System jest inwestorem od wschodniej części wybrzeża Danii do brzegów Polski. Druga faza Open Season została zakończona powodzeniem. W jej toku zgłosił się PGNiG, zarówno po stronie duńskiej i polskiej.

– Tym zgłoszeniem PGNiG gwarantuje 8 mld zł na realizację inwestycji. To pozwoliło na testy ekonomiczne – powiedział Naimski. Zajmuje się tym po stronie polskiej Urząd Regulacji Energetyki, a po duńskiej, jego odpowiednik – DERA.

Pozytywne testy ekonomiczne

Naimski powiedział, że potrzebne są dwa kontrakty z PGNiG z Gaz-Systemem i PGNiG z duńskim Energinet. dk. – Testy wypadły pozytywnie i jest otwarta droga do umów kontraktowych na okres 15 lat. Testy ekonomiczne wykazały, że koszty przesyłu do Polski będzie konkurencyjny, do wszystkich innych tras przesyłu gazu z szelfu do Polski – powiedział Naimski. To istotne w kontekście pojawiających się informacji o tym, że Baltic Pipe nie będzie konkurencyjny do dostaw gazu norweskiego przez giełdę niemiecką.

– Te inwestycje to projekt złożony. Budujemy trasę przesyłową od Morza Północnego do Polski i do wschodniej granicy Polski od szelfu do Przemyśla – powiedział. Podkreślił, że harmonogram prac nad Baltic Pipe zakłada koniec w październiku 2022 roku.

– Na przełomie grudnia i stycznia, może na początku stycznia zostaną podpisane umowy przesyłowe. Strona duńska prowadzi to swoim torem. Z końcem 2018 roku będzie podpisana umowa przesyłowa, między Gaz -Systemem a Energinet.dk. Założenia umowy zostały już przyjęte i zawarte w załączniku umowy ramowej podpisanej już między tymi dwiema firmami – podsumował Naimski.