font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 19 grudnia, 2018 godz. 16:24   
KOMENTUJE: Piotr Naimski

Naimski: Umowa PGNiG i Sempra Energy to część szerszej strategii Polski

naimski Fot. BiznesAlert.pl

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz amerykańska firma Port Arthur LNG, spółka zależna Sempra Energy, podpisały 20-letnią umowę zakupu i sprzedaży skroplonego gazu ziemnego. Z tej okazji w siedzibie PGNiG w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której wystąpił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– To kolejny krok dokonywany przez PGNiG w stronę realizacji długofalowej strategii polskiego państwa, które zakłada uniezależnienie się od jednego, monopolistycznego dostawcy gazu – zaczął Naimski i dodał, że PGNiG buduje portfel kontraktów długoterminowych: – To czytelna strategia, która dała nam kolejną umowę z amerykańskim dostawcą realizowaną przez 20 lat, komplementarna z tym, co robimy w Polsce w zakresie rozbudowy naszej infrastruktury, w tym również terminala LNG.

Naimski wskazał, że przedsięwzięcia PGNiG i Gaz-System są ze sobą skorelowane i dadzą możliwość bezpiecznego zaopatrywania w gaz mieszkańców Polski i jej sąsiadów: – To element szerszej współpracy między Polską a USA, która jest wielowarstwowa, to ważny element polskiego bezpieczeństwa. Zaopatrzenie w energię jest bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa jako takiego. Mam nadzieję, że sformalizowany dialog będzie owocował kolejnymi projektami w przyszłości – zakończył Naimski.

BiznesAlert.pl