font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 14 marca, 2017 godz. 6:55   
KOMENTUJE: Piotr Naimski

Naimski: Trwają rozmowy o Gazociągu Polska-Ukraina

gaz-system gaz fot. Gaz-System

Zdaniem Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej dr Piotr Naimskiego plan PGNiG dotyczący rozbudowy połączenia gazowego z Ukrainą, który umożliwiłby większe dostawy gazu nad Dniepr jest możliwy do zrealizowania.

– Po polskiej stronie w zasadzie bardzo niewiele potrzeba, aby ta możliwość stała się rzeczywistością. Po stronie ukraińskiej trzeba zbudować 120 km nowego gazociągu, połączyć przejście graniczne w Hermanowicach z pierwszym magazynem gazu po stronie ukraińskiej. Te rozmowy się toczą, ale nie przebiegają łatwo, ponieważ po stronie ukraińskiej wprowadzona jest reorganizacja, w sensie formalnym, sektora gazowego – stwierdził w rozmowie z gazetą Nasz Dziennik Piotr Naimski.

Minister w rządzie Beaty Szydło odniósł się również do zarzutów strony rosyjskiej, że współpraca gazowa Polski z Ukrainą ma polityczny charakter bo jest wymierzona przeciwko Kremlowi i powinny przyjrzeć się temu instytucje unijne. Według niego takie stanowisko nie powinno dziwić „tym bardziej, że Kreml stara się całkowicie zmonopolizować handel paliwem w Europie Środkowej”.

Gazociąg Polska-Ukraina

Projekt Gazociągu Polska-Ukraina zakłada budowę rurociągu pomiędzy węzłem Hermanowice (po polskiej stronie) a Blicze-Wolica (po ukraińskiej stronie). Magistrala pozwoli na zwiększenie rocznej zdolności przesyłowej do 5 mld m3 do 2020 roku, czyli do momentu gdy zostanie zakończona rozbudowa infrastruktury przesyłowej w Polsce. Drugi etap projektu da możliwość zwiększenia wolumenu do 8 mld m3 rocznie, przy czym jego realizacja zależy od zainteresowania rynku tą przepustowością.

14 października 2016 Wspólnota Energetyczna poparła uznanie gazociągu za projekt o znaczeniu wspólnotowym (PCI) Unii Europejskiej.

Na początku grudnia ubiegłego roku prezydenci Ukrainy i Polski – Petro Poroszenko oraz Andrzej Duda – polecili przyspieszenie budowy tego gazociągu.

Ukraina może otrzymywać gaz z Bramy Północnej

Wspomniane połączenie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia możliwości przesyłu gazu w ramach proponowanego przez Polskę projektu Bramy Północnej (proponowany Korytarz Norweski wraz z istniejącym terminalem LNG w Świnoujściu – przyp. red.) w kierunku Europy Wschodniej. Projekt pozwoli w znaczący sposób zwiększyć poziom dywersyfikacji dostaw gazu na Ukrainę (dostęp do nowych źródeł gazu, w tym LNG) oraz przyczyni się do integracji regionalnych rynków gazu.

Radio Maryja/BiznesAlert.pl

Jakóbik: Współpraca Polski i Ukrainy jest solą w oku Gazpromu