font_preload
PL / EN
Alert 21 grudnia, 2015 godz. 11:16   
REDAKCJA

Naimski zostanie pełnomocnikiem rządu ds. sieci przesyłowych

Piotr Naimski

(WysokieNapiecie.pl)

Poseł PiS i b. minister gospodarki Piotr Naimski zostanie wiceministrem w kancelarii premiera i przejmie nadzór nad dwiema kluczowymi spółkami odpowiedzialnymi za przesył energii elektrycznej (PSE) i gazu (Gaz Systemem) – ustalił Obserwator Legislacji  Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

Piotr Naimski otrzyma wkrótce nominację na Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej w randze sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – udało się potwierdzić dziennikarzom Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl w trzech niezależnych źródłach zbliżonych do rządu.

Jako rządowy pełnomocnik będzie odpowiedzialny przede wszystkim za nadzór nad dwiema jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa – PSE i Gaz-Systemem. Obie mają monopol na przesył w Polsce odpowiednio energii elektrycznej i gazu. Zatem to od decyzji wiceministra Naimskiego będzie w dużej mierze zależeć obsadzanie rad nadzorczych obu przedsiębiorstw.

Za obsługę kancelaryjno-biurową pełnomocnika odpowiedzialne będzie Ministerstwo Rozwoju.

Piotr Naimski ma tytuł doktora nauk przyrodniczych, w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego pełnił funkcję wiceministra gospodarki. W latach 1989-1992 pracował w MSW, kierowanym wówczas przez Antoniego Macierewicza, a następnie przez kilka miesięcy kierował UOP.

W ostatnich wyborach był jednym z twórców linii programowej PiS w energetyce i niemal pewnym kandydatem na fotel Ministra Energii. W ostatniej chwili zapadła jednak decyzja o przyznaniu tej nominacji Krzysztofowi Tchórzewskiemu. Spekulowano wówczas, że posłowi Naimskiemu zaszkodziły wypowiedzi o potrzebie restrukturyzacji zatrudnienia i możliwości zamykania najbardziej nierentownych kopalń.

Dlaczego rząd powołał osobnego pełnomocnika tylko do nadzoru nad dwiema spółkami i jak wygląda pełny podział kompetencji w energetyce w rządzie Beaty Szydło? O tym w dokończeniu analizy Obserwatora Legislacji Energetycznej na WysokieNapiecie.pl