font_preload
PL / EN
Alert 11 stycznia, 2017 godz. 15:45   
REDAKCJA

Najwyższy drewniany budynek stanie w Norwegii

hotel fot. Voll Arkitekter / Visit Norway

Najwyższym drewnianym budynkiem będzie już niedługo powstający nad jeziorem Mjøsa hotel.

W 2018 roku ma zostać oddany do użytku unikatowy obiekt. Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie na „zielone” budownictwo użytkowe.

Norwegia do tej pory mogła się poszczycić już najwyższymi drewnianymi apartamentami w Bergen. Oddany do użytku budynek z 2015 roku wznosi się na wysokość 51 metrów.

Niedługo po oddaniu do użytku budynku w Bergen na Uniwersytecie w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej stanął 53 m dom studencki.

W 2018 r Mjøstårnet czyli Wieża Mjøsa powstanie w miejscowości Brumunddal nad brzegiem największego norweskiego jeziora.

Budynek nie tylko będzie miał drewnianą konstrukcję, będzie także pokryty drewnianym poszyciem. Znajdujący się wewnątrz hotel będzie miał na parterze basen a na wyższych kondygnacjach część biurową i pokoje dla gości. Cała budowla ma mieć 80 m wysokości, 8.000 m2 i ma kosztować około 450 milionów koron.

Materiały z jakich powstaje pochodzą od lokalnych producentów.

Budynek będzie samowystarczalny pod względem energetycznym dzięki zastosowaniu paneli solarnych, pomp ciepła i wykorzystaniu złóż geotermalnych.

Cała koncepcja budynku wpisuje się w widoczny już na świcie nurt „zielonego” budownictwa użytkowego.

Ten wyróżniający się pod względem architektonicznym hotel ma przyciągnąć turystów nad Mjøsa. Jak można się domyślić z okien wyższych kondygnacji będzie rozpościerał się przepiękny widok na okolicę. Mieszczący się na parterze basen ma mieć także wiele przeszkleń aby użytkownicy mieli poczucie bycia bliżej natury.

Za całością stoi Øystein Elgsaas z Voll Arkitekter, który tak mówi o projekcie „Fasada Mjøstårnet będzie obłożona drewnianymi panelami, na których odtworzone będą wzory przypominające ruch wody i błyski światła na jej tafli”.

Mjøstårnet nie jest jedyną inwestycją drewnianą w rejonie Brumunddal, powstaje tam także kompleks trzech mniejszych apartamentowców.

VisitNorway/Vollark