Niemcy w centrum expose MSZ pomimo Nord Stream 2

9 lutego 2017, 11:00 Alert

W expose ministerstwa spraw zagranicznych RP współpraca Polski z Niemcami zajęła prominentne miejsce. Pomimo sporu o Nord Stream 2 o znaczeniu współpracy z Berlinem mówili także premier i prezydent RP.

Witold Waszczykowski podczas expose, 9.02.2017. Fot. MSZ
Witold Waszczykowski podczas expose, 9.02.2017. Fot. MSZ

Według prezydenta RP Andrzeja Dudy, spór Polski i Niemiec o gazociąg Nord Stream 2 ma charakter techniczny i nie wpływa na wolę współpracy między nimi.

– Nawet jeśli istnieją między nami kwestie sporne takie jak gazociąg Nord Stream 2 to mają one dla nas charakter techniczny i nie wpływają na relacje z Niemcami – powiedział prezydent podczas podsumowania expose ministerstwa spraw zagranicznych RP dokonanego w Sejmie przez ministra Witolda Waszczykowskiego.

– Polska i Niemcy, zgodnie współdziałają, mogą uczynić wiele dobrego dla odczwającej skutki kryzysu ekonomicznego i politycznego Europy – mówił 9 lutego w Sejmie.

Polska nie godzi się na Nord Stream 2

7 lutego Polskę odwiedziła kanclerz Angela Merkel. W planie spotkania były rozmowy z Prezydentem RP, premier i prezesem partii Prawo i Sprawiedliwości. Premier RP Beata Szydło wspomniała o współpracy gospodarczej z Niemcami. – 7 lutego Polskę odwiedziła kanclerz Angela Merkel. W planie spotkania były rozmowy z Prezydentem RP, premier i prezesem partii Prawo i Sprawiedliwości. Premier RP Beata Szydło wspomniała o współpracy gospodarczej z Niemcami.

– Stanowisko niemieckiego rządu od dłuższego czasu jest jasne. Pani Kanclerz podkreśla przede wszystkim biznesowy i komercyjny charakter tego przedsięwzięcia. Choć dzisiaj w trakcie rozmów z Panią Premier zwróciła uwagę, że dostrzega również aspekt polityczny, że także z punktu widzenia Ukrainy może to nie być korzystne – informował w Polskim Radio 24 rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Na ten temat wypowiadał się także minister ds. europejskich Konrad Szymański w rozmowie z portalem wpolityce.pl. – Berlin wciąż wybiera przyzwalające milczenie w sprawie Nord Stream 2. To pozwala Komisji Europejskiej uchylać się od wykonywania traktatowego obowiązku, jakim jest jest ocena tego projektu pod kątem zgodności z prawem UE. Kanclerz Merkel zna w szczegółach nasze stanowisko. Dostrzega polityczny ładunek sprawy i konsekwencje dla krajów tranzytowych. Ale ta sprawa nie jest rozwiązana – przyznał urzędnik.

Jakóbik: Aby stawiać żądania Niemcom, Polska musi się określić

Ścisła kooperacja gospodarcza

Mimo to premier Szydło także podkreślała znaczenie współpracy na płaszczyźnie ekonomicznej. Na konferencji prasowej kanclerz podkreśliła „ścisłą kooperację gospodarczą”, podobnie pozytywną ocenę przedstawiła polska premier. – Mamy wiele bilateralnych relacji, zarówno gospodarczych, jak i związanych z bezpieczeństwem. Wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie europejskiej – mówiła premier.

– Mamy wiele bilateralnych relacji, zarówno gospodarczych, jak i związanych z bezpieczeństwem. Wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie europejskiej – mówiła Szydło.

Wójcik: Udane rozmowy Polska-Niemcy o klimacie bez zgody ws. Nord Stream 2

Wojciech Jakóbik