Niemcy mają sposób na zagospodarowanie elektrowni węglowych

19 marca 2019, 16:00 Alert

Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt lub DLR) bada, czy niemieckie elektrownie węglowe mogłyby zostać ponownie wykorzystane jako zasoby magazynowania energii.

Elektrownia węglowa Niederaussem / fot. Wikimedia Commons

Organ badawczy, który ma doświadczenie w rozwoju skoncentrowanej energii słonecznej (CSP), planuje pilotaż, który będzie polegał na odinstalowaniu kotła ze starej elektrowni węglowej i zastępowaniu go termicznym zbiornikiem magazynującym stopioną sól, który będzie ogrzewany z nadmiarem energii ze źródeł odnawialnych. Jeśli ta koncepcja sprawdzi się, jej zwolennicy twierdzą, że może ona pomóc w zabezpieczeniu miejsc pracy w sektorze węglowym, dając jednocześnie Niemcom dziesiątki gigawatów mocy w magazynach do przesuwania energii odnawialnej do niemieckiej sieci.

Co więcej, pojedynczy pilot może wystarczyć do udowodnienia komercyjnej opłacalności tej koncepcji, ponieważ technologia opisana jako bateria Carnota opiera się na dostępnych w handlu komponentach przemysłowych i standardowych praktykach inżynierskich.

Według strony internetowej DLR od 2014 roku prowadzi badania nad akumulatorami Carnot. Tymczasem doświadczenie z magazynowaniem energii za pomocą stopionej soli w zakładach CSP sięga prawie dekady. Jest to znacznie dłuższy okres niż w przypadku instalacji akumulatorów litowo-jonowych w skali sieci.  Niemieckie spółki są zainteresowane tą koncepcją jako sposobem na przedłużenie żywotności aktywów do produkcji węgla.

Koszty dostosowania elektrowni węglowych nie powinny być nadmiernie znaczące, ponieważ duża część istniejącej infrastruktury byłaby ponownie wykorzystana, a pozwolenia i połączenia sieciowe zostały już wprowadzone. Akumulatory Carnot zapewne uzupełnią instalacje akumulatorów litowo-jonowych w niemieckiej sieci,  przy czym te ostatnie dostarczają podstawowe i wtórne usługi kontroli częstotliwości. Kombinacja akumulatorów litowo-jonowych i Carnota może utrzymać stabilność sieci i zapewnić zmianę obciążenia, aby utrzymać sieci działające na wysokim poziomie energii odnawialnej przez wiele godzin lub nawet dni. Jednak aby poradzić sobie z długimi okresami słabego wiatru i słabego światła słonecznego, na przykład podczas zimowych „ciemnych flaut”, niektóre z przerobionych elektrowni węglowych mogą być wyposażone w kotły gazowe.

Niemniej jednak koncepcja akumulatorów Carnot ma sens tylko jako sposób na wykorzystanie urządzeń elektrowni węglowych i nadwyżki energii odnawialnej, która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana, ponieważ efektywność procesu składowania w obie strony wynosi tylko około 40 procent. DLR chce podnieść ten poziom do 60 procent za pomocą technologii pomp ciepła.

Clean Technica/Michał Perzyński