Niemcy przygotowują gazociągi na dostawy z Nord Stream 2 do Czech i Polski

14 czerwca 2016, 07:15 Alert

(Anna Kucharska)

Źródło: Die Welt

Wspólny Departament Planowania Przestrzennego Berlina i Brandenburgii zorganizował w ubiegłym tygodniu konferencję w ramach projektu zagospodarowania przestrzennego dla brandenburskiego odcinka połączenia gazowego EUGAL. Planowany rurociąg ma transportować gaz ziemny dostarczany przez Nord Stream 2 do Czech i Polski.

Jak podało Ministerstwo Infrastruktury i Planowania Terytorialnego Kraju Związkowego Brandenburg, na konferencji, która odbyła się w Königs-Wusterhausen, przedsiębiorstwo Gascade zaprezentowało projekt zagospodarowania przestrzennego pod gazociąg EUGAL. Gascade operuje siecią rurociągów, którymi jest przesyłany gaz m.in. z Nord Stream 1. To właśnie Gascade przygotowuje procedurę planowania przestrzennego pod wspomnianą magistralę. Ma ona dostarczyć 51 mld m3 rocznie do Czech i 11 mld m3 do Polski.

W konferencji wzięło udział 56 samorządów z gmin i powiatów, których budowa gazociągu dotyczy bezpośrednio. Obecni byli także przedstawiciele przedsiębiorstw, które odpowiadają za przebieg zatwierdzania projektu zagospodarowania przestrzennego oraz rzecznicy interesu publicznego.

Projektowanie przestrzenne rozpocznie się w tym roku

Celem brandenburskiej konferencji było rozważenie zakresu i metod badań odnośnie zagospodarowania przestrzennego oraz omówienie środków koniecznych do zapewnienia bezpieczeństwa terytorialnego i środowiskowego gazociągu EUGAL. Wyniki konferencji są podstawą dla Departamentu Planowania Przestrzennego Berlina i Brandenburgii w określeniu wymogów dotyczących badań, które zostaną przeprowadzone przed rozpoczęciem procesu zagospodarowania przestrzeni.

Prace związane z procesem zagospodarowania przestrzennego rozpoczną się już jesienią tego roku. W kolejnym etapie zostanie upubliczniona dokumentacja dotyczącej projektu we wszystkich gminach biorących w nim udział. W tej fazie obywatele będą mieli możliwość wypowiedzenia się na temat planów zagospodarowania.

Więcej: Polsce zagraża wrogie przejęcie rynku gazu 

Eugal – przedłużenie Nord Stream 2 na gaz dla Europy Środkowo-Wschodniej

Jak wyjaśnia brandenburskie Ministerstwo Infrastruktury: nazwa „EUGAL” oznacza z niemieckiego „europejską linię połączenia gazowego” (Europäische Gasanbindungsleitung). Rurociągiem tym będzie przesyłany gaz, dostarczany z gazociągu Nord Stream 2, w głąb kraju aż do granicy czeskiej. Eugal będzie miał całkowitą długość 485 km i poprowadzi od wybrzeża Morza Bałtyckiego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przez Brandenburg i Saksonię aż do czeskiej granicy.

Kluczowy brandenburski odcinek gazociągu ma prowadzić z Schönfeld (powiat Uckermark) w kierunku południowym do Großthiemig (powiat Elbe-Elster). Aby maksymalnie ograniczyć wykorzystanie gruntów na odcinku 275 km, rurociąg ma być układany tak blisko jak to tylko możliwe do istniejącego połączenia gazowego OPAL, które działa od 2011 r.

W ramach projektu gazociągu planowane są dwie paralelne rury o grubości 1400 mm i całościowej przepustowości wynoszącej 51 miliardów metrów sześciennych rocznie.  W założeniu projektantów EUGAL 11 mld m3 z nowego gazociągu ma trafiać do Polski. Według planów przedsiębiorstwa Gascade, budowa pierwszej nitki EUGAL powinna ruszyć już w połowie 2018 r., a działalność rozpocząć pod koniec 2019 r. Do 2020 r. ma być gotowa druga nitka.

Niemieckie europejskie centrum gazowe

Gascade w informacji prasowej, która zbiegła się z konferencją w Königs-Wusterhausen, pisze wprost, że planowane europejskie centrum energetyczne nabiera kształtów. Trzon tego centrum ma stanowić właśnie gazociąg EUGAL. Za jego pośrednictwem ma być w przyszłości transportowany gaz ziemny we wszystkich kierunkach: z północy na południe i z zachodu na wschód. Zdaniem Gascade, projekt wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu zarówno w Niemczech, jak i w krajach sąsiedzkich. Niemcy chcą stać się centrum dystrybucyjnym rosyjskiego gazu w regionie.

Gascade tłumaczy, że EUGAL jest owocem ogólnoeuropejskiej potrzeby zwiększenia przepustowości, która jesienią 2015 r. została zdefiniowana w granicach obszaru rynkowego Gaspool jako konieczność zapewnienia nowych, długoterminowych zdolności transportowych. Obecnie zapotrzebowanie na zdolności przesyłowe – w tym na terenie Czech i Polski – znajduje się na znacząco wyższym poziomie, niż pozwalają na to aktualnie dostępne możliwości techniczne.

Jak twierdzi Gascade w informacji dla prasy, wraz z projektem budowy EUGAL szczególna rola przypada Brandenburgii. Za pośrednictwem tego regionu bowiem, dzięki połączeniom sieciowym, Polska i kraje bałtyckie silniej zwiążą się z systemem przesyłowym Europy Północno-Zachodniej. Dodatkowo, w Brandenburgii planowana jest budowa stacji kompresorowej, podnoszącej ciśnienie gazu ziemnego.

„Musimy dziś dostosować sieć do wymogów jutra. Wiemy, że drogi transportu muszą stać się bardziej elastyczne, potrzebujemy na przykład mocy przesyłowych w kierunku zachód-wschód, tak aby móc dostarczać zamówiony gaz do Polski i Czech. Tylko wraz z rozwojem sieci będziemy wstanie sprostać w przyszłości wielkim przełomom na europejskim rynku gazu”, powiedział Ludger Hümbs, kierownik projektu EUGAL.