Niemcy zamienią kopalnię w magazyn energii

21 marca 2017, 07:20 Alert

Zasilająca niemiecki przemysł kopalnia węgla w Nadrenii Północnej Westfalii zostanie uzupełniona o magazyn energii, który będzie przechowywał energię ze słońca i wiatru.

Fot.: Wikimedia, Kopalnia Prosper Haniel

Kopalnia Prosper – Haniel będzie włączona do infrastruktury, gdzie szczytowo-pompowa elektrownia wodna będzie działać jak akumulator. Ten 200 MW zbiornik pozwoli zasilić nawet 400.000 domów, jak powiedział Hannelore Kraft, tamtejszy gubernator. Pracujący na 600 metrach górnicy z miasta Bottrop będą wciąż zaangażowani w zapewnienia zasobów energetycznych dla kraju.

Decyzja o połączeniu tak różnych technologii pozyskiwania i magazynowania energii ma rozwiązać dwa najtrudniejsze dla energetyki problemy: nie spowoduje zwolnień i zapewni ciągłość zatrudnienia w regionie i będzie katalizować ekspansję energii odnawialnej, która wciąż jest mało przewidywalna (szczególnie wiatrowa).

Trwałe i oszczędne przechowywanie energii w zaproponowane w Prosper – Haniel, powinno przyjąć się w innych rejonach. Niemcy do 2025 roku chcą podwoić udział energii odnawialnej w swoim miksie do 30%. Jak każdy kraj chcący zwiększyć udział w swojej gospodarce znaczenia źródeł odnawialnych boryka się z problemem jej magazynowania.

Nadrenia Północna Westfalia to najliczniej zamieszkiwany region Niemiec, zapewniający 1/5 całej produkcji niemieckiej stąd i zwiększone zapotrzebowanie na energię. Mają tam swoje siedziby RWE AG, EON SE, Steag GmbH, Uniper SE i Innogy SE. Wszystkie one mają silne związki z branżą górniczą.

Spadające w hurcie ceny surowców przyspieszają decyzje o zamykaniu najstarszych kopalni. W tej chwili sprawa dotyczy 27 pozwalających na wygenerowanie łącznej mocy (z elektrowniami gazowymi) 6,6 gigawatów. Tyle mocy wystarcza na zasilenie 13 milionów domów.

W projekt Prosper – Haniel włączył się także Uniwersytet Duisburg – Essen i RAG AG. Projekt ma pozwalać na zapewnienie ciągłości dostaw energii kiedy nie będzie wystarczająco widno i wietrznie. Wtedy uruchomiony zostanie milion metrów sześciennych wody, który napędzi turbiny u podnóża kopalni. Usytuowanie całej instalacji na 26 kilometrach poziomych rynien pozwala na szybkie reagowanie. Projekt pompy zasilającej system wodny można zobaczyć na stronie internetowej przedsięwzięcia.

Bloomberg/Agata Rzędowska