Dziś ocena zastrzeżeń do Nord Stream 2. Wezmą udział Polacy

21 lipca 2017, 06:00 Alert

21 lipca 2017 r. o godz. 9.30 w Niemczech w Stralsundzie odbędzie się rozprawa administracyjna dla planowanego gazociągu Nord Stream 2, w ramach toczącej się procedury oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, koordynowanej w Polsce przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

fot. Nord Stream AG

W spotkaniu wezmą udział osoby i instytucje, które zgłaszały uwagi do dokumentacji, do części inwestycji realizowanej na terytorium Niemiec. Ze strony polskiej w rozprawie uczestniczyć będą eksperci z instytucji państwowych i instytutów badawczych, którzy przedstawią uwagi zgłoszone w zakresie oddziaływania na środowisko w obszarze Morza Bałtyckiego. W spotkaniu udział wezmą także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Procedura oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym dotycząca planowanego gazociągu Nord Stream 2 rozpoczęła się w 2013 r. Państwami pochodzenia są: Niemcy, Szwecja, Finlandia, Dania i Rosja. W czerwcu 2013 r. Polska przystąpiła do postępowania z każdym z ww. państw i przedstawiła stanowisko co do informacji, które powinny znaleźć się w dokumentacji ooś (scoping).

W kwietniu 2017 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska otrzymał z Niemiec, Szwecji, Finlandii i Rosji, a następnie z Danii dokumentację, tzw. Raport Espoo, dla Gazociągu Nord Stream 2 (wcześniejsza nazwa przedsięwzięcia – Rozbudowa Gazociągu Nord Stream) na Morzu Bałtyckim – celem ich zaopiniowania przez społeczeństwo oraz instytucje i organy krajowe.

Informacja o kolejnym etapie procedury i przekazanej dokumentacji została podana do wiadomości publicznej i była przedmiotem udziału społeczeństwa. Przeprowadzenie udziału społeczeństwa, zgodnie z przepisami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, zapewniają właściwi regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, w tym przypadku – regionalni dyrektorzy ochrony środowiska w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Rozprawa administracyjna w Stralsundzie to etap przewidziany w przepisach niemieckich; biorą w niej udział podmioty składające wcześniej uwagi i zastrzeżenia do dokumentacji dotyczącej oceny oddziaływania na środowisko.

Procedura oceny transgranicznej uwzględnia również, w art. 5 Konwencji z Espoo, etap konsultacji w formie spotkania eksperckiego na szczeblu międzyrządowym. Tematem konsultacji transgranicznych jest m.in. redukcja i minimalizacja oddziaływań, a także ustalenie odpowiedniego monitoringu celem oceny faktycznej tych oddziaływań w trakcie realizacji, funkcjonowania i na etapie likwidacji przedsięwzięcia.

Procedura oceny oddziaływania na środowisko kończy się wydaniem decyzji administracyjnych i podaniem ich do wiadomości publicznej na terenie państw pochodzenia i narażenia. Wyniki oceny transgranicznej, wszystkich jej etapów, są brane pod uwagę przy wydawaniu ww. decyzji dla danego przedsięwzięcia.

Nord Stream 2 w Szczecinie (RELACJA)

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska