Niemiecki sąd przeciwko decyzji Komisji na korzyść Gazpromu

30 grudnia 2016, 20:39 Alert

Jak wynika z informacji Wiadomości TVP 1, wyższy sąd kraju związkowego w Dusseldorfie nie zgodził się na zwiększenie wykorzystania przepustowości gazociągu OPAL przez rosyjski Gazprom. To kolejna korzystna dla polski decyzja, po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował o wstrzymaniu realizacji decyzji Komisji Europejskiej o zwiększeniu dostępu do wspomnianej przepustowości dla Rosjan. Jak wynika z informacji ukraińskiego Naftogazu, mimo to Rosjanie nie stosują się do decyzji Trybunału w Luksemburgu.

Jak informują Wiadomości TVP, wyższy sąd kraju związkowego w Dusseldorfie nie zgodził się na zwiększenie wykorzystanie przepustowości gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream w Niemczech, przez rosyjski koncern Gazprom. To kolejna korzystna z punktu widzenia PGNiG i Polski decyzja, po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do wniosku polskiego koncernu gazowego, który poprosił o zawieszenie wejścia w życie decyzji Komisji Europejskiej, która zezwoliła Rosjanom zwiększyć rezerwację przepustowości gazociągu OPAL z obecnych 50 proc. do 80-90 proc. Komisja podjęła decyzję 28 października. Miesiąc później umowę w sprawie zwiększenia dostępu Gazpromu do przepustowości OPAL podpisał niemiecki regulator Bundesnetagentur oraz Gazprom. Decyzja miała wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

– Orzeczenie niemieckiego sądu zostało wydane w składzie 3 sędziów, tak jak to ma miejsce w sądach apelacyjnych i jest skuteczne od momentu podjęcia. Od dzisiaj więc regulator niemiecki nie ma prawa realizować poprzedniej umowy i ma obowiązek wstrzymania aukcji przez operatora infrastruktury, a więc firmę OPAL Gastransport GmbH & Co. Oczekujemy, że ten wyrok wejdzie w życie natychmiast i zastosują się do niego strony wymienione w sentencji i w całym wyroku – podkreślił w komentarzu dla Wiadomości, Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Woźniak: Trybunał uwzględnił racje PGNiG. Rosjanie dezinformują (ROZMOWA)

Jak wynika z danych European Network of Transmission System Operators for Gas (ENTSOG), od 22 grudnia Gazprom znacznie zwiększył przesył gazu przez gazociąg Nord Stream. Cały dodatkowy wolumen surowca jest dostarczany poprzez gazociąg OPAL (lądowa odnoga Nord Stream – przyp. red.) niezgodnie z decyzją Trybunału o zawieszeniu decyzji Komisji dopuszczającej Rosjan do większej mocy magistrali. Tymczasem wolumen przesyłanego przez Ukrainę paliwa spada w sposób istotny. Przy czym sumaryczna wielkość dostaw gazu poprzez obie trasy pozostaje stabilna – podkreśla w swoim komunikacie Naftogaz.

Naftogaz: Rosjanie wbrew Trybunałowi ślą coraz więcej gazu przez Niemcy

Począwszy od 22 grudnia w ujęciu dziennym wykorzystanie przepustowości szlaku Nord Stream-OPAL wzrosło z 57,1 do 80,5 mln m3 (o 41 procent).

Gazprom nie respektuje decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE

W rezultacie Gazprom zwiększył z 50 do 80 procent wykorzystanie mocy gazociągu OPAL.

 

Jakóbik: Komisja daje Rosji sznur na którym zawiśnie rynek gazu w Polsce i regionie