Niewierowicz: Klucz to infrastruktura i nowe moce

18 grudnia 2013, 12:02 Energetyka

Trwa Forum Energetyczne w Sopocie. Poniżej wypowiedź litewskiego ministra energetyki, który podkreśla wagę dalszej rozbudowy infrastruktury energetycznej i nowych mocy wytwórczych w Europie.

W opinii Jaroslava Neverovica, Ministra ds. Energii Litwy konieczna jest rozbudowa przesyłowej infrastruktury międzykrajowej. Litewski minister podkreślił znaczenie interkonektorów gazowych między państwami, które będą gwarancją bezpieczeństwa energetycznego.

Neverovic przypomniał, że Litwa po zamknięciu elektrowni atomowej ma fundamentalny problem z mocami wytwórczymi energii. – Rozbudowa infrastruktury umacnia nasze bezpieczeństwo dostaw, ale w dalszej perspektywie musimy odnowić nasze własne moce wytwórcze.

Jednym ze sposobów ułatwiających zmianę w europejskiej polityce dot. sektora energii może się stać dalsze zacieśnianie współpracy w ramach tworzenia jednolitego, wspólnego, europejskiego rynku energii. To z kolei wymaga systematycznej rozbudowy przesyłu i interkonektorów. Oczywiście to potrwa, ale w moim przekonaniu uda się. Następnymi krokami będzie integracja tradycyjnego rynku energii z OZE oraz znaczące obniżenie kosztów sieciowych – litewski polityk.

Minister Neverovic podkreślił, że państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą postawić na pełną liberalizację rynku sieci przesyłowych, gdyż tylko wówczas rynek ten będzie się rozwijał. – To jest elementem gwarancji bezpieczeństwa energetycznego -przekonywał Neverovic, podkreślając bardzo dobrą współprace Polski i Litwy w tej kwestii.

Rok  2012 był najlepszy w historii dla największej inwestycji Polskie w tym kraju – Orlen Lietuva. W rządzie litewskim zdajemy sobie sprawę, że to jest bardzo ważne, by spółka ta dalej w ten sposób – czyli z dobrymi wynikami – funkcjonowała – podkreślił. Przypomniał, że ponad miesiąc temu zostało podpisane wstępne porozumienie dotyczące współpracy Orlen Lietuva z państwową spółką Klaipedos Nafta. Umowa dotyczy współpracy przy ocenie możliwości realizowania możliwej inwestycji budowy ropociągu z Możejek do Kłajpedy. Zapewniłoby to eksport ropy naftowej przez Morze Bałtyckie. Za rok będą znane wyniki tych analiz.

Źródło: Forum Energetyczne 2013