Komisja chce podporządkować Nord Stream 2 prawu. Polscy europosłowie chwalą propozycję

9 listopada 2017, 06:15 Alert

Polscy eurodeputowani pozytywnie oceniają propozycje Komisji Europejskiej dotyczące zmian w nowelizacji dyrektywy gazowej. Wskazują, że pozwoli ona zamknąć lukę prawną, dzięki czemu Nord Stream 2 będzie musiał stosować się do reguł UE.

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycje, które mają zapewnić, że gazociągi łączące infrastrukturę w państwach UE z dostawcami z krajów trzecich, będą podlegały prawu unijnemu. Nowelizacja dotyczy wszystkich rurociągów, ale Komisja przygotowała ją w związku z budową Nord Stream 2 i wątpliwościami, czy jego morska cześć będzie podlegała restrykcjom unijnego prawa.

„Wielokrotnie apelowałem do Komisji Europejskiej o pilną rewizję dyrektywy gazowej. Cieszę się, że ta presja przynosi dziś konkretny efekt. Unia energetyczna musi opierać się na wartościach i zasadach, a nie wyjątkach od nich – ważne, że Komisja podziela tu pogląd Parlamentu Europejskiego” – oświadczył szef Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek (PO).

Jak zaznaczył, przewidziana przez nowelizację zmiana definicji interkonektora, czyli łącznika między systemami gazowymi, pozwoli zlikwidować istniejącą lukę prawną. Obowiązująca obecnie definicja łącznika powstała na długo przed powołaniem unii energetycznej.

Na niejednoznaczność przepisów wskazywali w swojej analizie prawnej eksperci Rady UE, którzy pod koniec września ocenili, że do Nord Stream 2 nie mają zastosowania przepisy dyrektywy gazowej składającej się na trzeci pakiet energetyczny. Prawnicy Rady przekonywali, że w odniesieniu do NS2 nie można mówić o „gazociągu kopalnianym” (wykorzystywanym do przesłania surowca z miejsca wydobycia do zakładu obróbki) ani o tym, że jest on „interkonektorem”, czyli łącznikiem pomiędzy krajami.

Przygotowanie przez KE zmian w prawie jest reakcją na tego typu argumentację. Buzek przekonuje, że dzięki tej nowelizacji w inwestycjach energetycznych w UE nie będzie już równych i równiejszych.

Zadeklarował, że Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii jest zdeterminowana, by zakończyć prace nad rewizją dyrektywy jak najszybciej. Potwierdził, że zastosowana zostanie w tym celu procedura tzw. szybkiej ścieżki. „Mam nadzieję, że równie ambitnie temat potraktuje Rada” – oświadczył.

Pozytywnie o projekcie zmian w dyrektywie przygotowanej przez Komisję wypowiada się też europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. „Cieszę się z dzisiejszych propozycji; czekamy na ich przesłanie do Parlamentu Europejskiego. Nie możemy dopuścić do dalszego rozdrobnienia naszego rynku energii czy działań, które prowadziłyby do dalszego podziału Europy na Wschodnią i Zachodnią” – podkreślił polityk.

„Nord Stream 2 nie jest niczym innym, jak polityczną bronią Kremla. Nord Stream 2 podważy bezpieczeństwo energetyczne UE i jej sąsiadów i nie pomoże w zdywersyfikowaniu źródeł energii” – ocenił Krasnodębski. Jak zaznaczył, żeby rynek energetyczny działał, nie może być luk prawnych. „Nord Stream 2 i Rosja muszą grać według naszych zasad” – dodał.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi

Rząd Niemiec wspiera budowę Nord Stream 2, utrzymując, że ma on charakter biznesowy, a nie polityczny. W finansowaniu przedsięwzięcia uczestniczą niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell. Zagraniczne koncerny chcą pokryć 50 proc. szacowanych na 9,5 mld euro kosztów projektu.

Polska Agencja Prasowa

Komisja Europejska uderza w Nord Stream 2. Nowa propozycja zmian w prawie