font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 15 czerwca, 2018 godz. 6:45   
REDAKCJA

Nord Stream 2 nie powstanie?

Nord Stream Nord Stream AG

Publicysta prestiżowego The National Interest twierdzi, że sporny gazociąg Nord Stream 2 nie powstanie.

– Nie dajcie się zwieść ostatnim pozwoleniom. Sankcje USA i słabnący konsensus europejski sprawiają, że inwestycja Gazpromu jest mniej prawdopodobna, niż kiedykolwiek wcześniej – pisze John Herbst na łamach The National Interest. Przypomina on o zgodach Finlandii, Rosji i Szwecji na budowę gazociągu w ich wyłącznych strefach ekonomicznych. Gazociąg ma osiągnąć przepustowość 55 mld m sześc. rocznie i tłoczyć gaz z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jest powodem sporu w Unii Europejskiej.

Herbst przypomina, że Amerykanie rozważają wprowadzenie sankcji wobec partnerów projektów takich, jak Nord Stream 2. Przez to ma być trudniejsze poszukiwanie partnerów do realizacji projektu. Z jednej strony ma on służyć ominięciu Ukrainy w dostawach do Europy, a z drugiej dać kontrakty przyjaciołom prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina. Amerykanin przypomina, że jeśli doszłoby do objęcia sankcjami Grupy Alfa współfinansującej Nord Stream 2, mógłby się zacząć odwrót partnerów finansowych z Europy.

Publicysta wspomina o krytyce Polski i krajów bałtyckich wobec postawy Niemiec, które zaproponowały układ o utrzymaniu minimalnego poziomu dostaw gazu przez Ukrainę pomimo budowy Nord Stream 2. Herbst uznaje to za oznakę rosnących obaw Niemiec o los gazociągu.

Autor jest dyrektorem Eurasia Center w Atlantic Council. Był ambasadorem USA w Uzbekistanie w latach 2000-2003 i na Ukrainie w latach 2003-2006.