Austriacy coraz głębiej w Rosji. Wymiana aktywów z Nord Stream 2 w tle

4 grudnia 2017, 07:00 Alert

Austriacki koncern naftowy i gazowy OMV zamknął umowę zakupu 24,99 proc. złóż gazu Jużnorusskoje na zachodzie Syberii od niemieckiej grupy energetycznej Uniper, zwiększając możliwości produkcji węglowodorów o prawie jedną czwartą. Umacnia to pozycję Austriaków w Rosji. BiznesAlert.pl informował, że transakcja ta może być elementem rozliczeń między spółkami, dotyczących eksploatacji Nord Stream 1 oraz realizacji projektu Nord Stream 2.

Austriacka firma OMV podpisuje umowę z Gazpromem. Fot. Gazprom
Austriacka firma OMV podpisuje umowę z Gazpromem. Fot. Gazprom

Wymiana aktywów

Umowa została ogłoszona jeszcze w marcu. Pole gazowe zostało uruchomione w 2007 roku i jest odpowiedzialne za produkcję 25 mld m sześc. rocznie od 2009 roku. Jest to główne źródło dostaw gazu dla pracującego od 9 lat gazociągu Nord Stream. W projekcie bierze udział także Gazprom, który posiada 40 proc. udziałów i niemiecki Wintershall z 35 proc. udziałów. Zwiększa to o 23 proc. możliwości produkcyjne OMV.

OMV będzie otrzymywać z syberyjskich złóż ok. 8 mld m sześc. gazu rocznie. To zwiększy o jedną trzecią wydobycie ropy naftowej i gazu. Aktywa OMV zwiększą się także o 580 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej w złożach na Syberii.

– Nasz udział w polu gazowym Jużno Ruskoje zwiększa możliwości produkcyjne koncernu o 100 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. To zwiększa łączną produkcję OMV do ponad 430 tysięcy – powiedział, prezes koncernu Rainer Seele. Dodał, że umowa ta stanowi także „kolejny kamień milowy w skutecznej realizacji strategii OMV, gdzie Rosja traktowana jako jeden z kluczowych obszarów OMV”.

To nie jedyna taka transakcja OMV. Rok temu koncern podpisał z Gazpromem umowę dotyczącą nabycia 25 proc. złóż gazu w formacji Achimov i Urengoj, w zamian za 38,5 proc. udziałów w norweskiej spółce OMV. Umowa czeka jeszcze na zgody regulacyjne. Uniperowi sprzedaż udziałów w Jużnorusskoje przyniesie 1.719 mld euro, a także 30 mln euro dywidendy z eksploatacji złóż jeszcze w tym roku.

Klaus Schaefer, prezes koncernu Uniper powiedział, że ta transakcja nie zaszkodzi „historycznemu partnerstwu” z Gazpromem. Uniper i OMV wraz z Wintershall, Shell i Engie wspierają plany Gazpromu, dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2. Transakcja między firmami, dotycząca złóż w Rosji, może być przedmiotem szerszego rozliczenia spółek, które zaangażowane są w w Nord Stream 1 oraz w finansowanie projektu Nord Stream 2.

Platts/Bartłomiej Sawicki

Jakóbik: Złoża za gazociąg? Gazprom znajdzie pieniądze na Nord Stream 2