Protest przeciwko Nord Stream 2. Aktywiści wczołgali się do rur odnogi EUGAL

17 maja 2019, 07:15 Alert

Grupa aktywistów klimatycznych wdarła się w czwartek na teren budowy gazociągu Eugal niedaleko Greifswaldu w Niemczech. Kilka osób wczołgało się do ułożonych już rur. W ten sposób protestowali przeciw budowie magistrali Nord Stream 2.

EUGAL ma przebiegać od niemieckiego wybrzeża do granicy z Czechami. Fot. GASCADE
EUGAL ma przebiegać od niemieckiego wybrzeża do granicy z Czechami. Fot. GASCADE

Gazociąg Eugal ma mieć długość 485 kilometrów i przebiegać z Greifswaldu w kierunku granicy z Czechami. Będzie on służyć do dalszego transportu gazu ziemnego pochodzącego z Nord Stream 2. Grupa osób przedostała się na teren budowy gazociągu, żeby zaprotestować przeciwko rosyjsko-niemieckiemu projektowi. W tym celu pięciu ekologów przez kilka godzin przebywało wewnątrz rur gazociągu.

Po kilku godzinach rzecznik prasowy policji poinformował, że protestujący ogłosili zakończenie protestu po wcześniejszym porozumieniu z prawnikami firmy budującej gazociąg. Zdaniem policji, strajk nie spowodował żadnych szkód i firma nie będzie składać doniesień o popełnieniu przestępstwa.

Ekolodzy informowali, że cała akcja odbywała się pod hasłem „Zatkać Nord Stream 2”. Jej celem jest opóźnienie budowy gazociągu i zwrócenie uwagi na szkody dla klimatu, jakie powoduje gaz ziemny. Zdaniem aktywistów wysoka zawartość metanu w surowcu powoduje, że jest on znacznie bardziej szkodliwy, niż dotychczas zakładano.

Powstający właśnie gazociąg Nord Stream 2 budzi w RFN wiele kontrowersji. Zwolennicy przekonują, że zagwarantuje on zaopatrzenie w gaz, który będzie surowcem przejściowym, póki cała energia nie będzie pozyskiwana z odnawialnych źródeł. Przeciwnicy wskazują na rosnące uzależnianie się od rosyjskich surowców i dostarczanie pieniędzy Kremlowi.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Bałtyk (z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech), o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku. Rosja wyrażała zamiar znacznie ograniczyć wraz z z jego uruchomieniem przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Przeciwne budowie Nord Stream 2 są m.in. Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.

Polska Agencja Prasowa/Informacyjna Agencja Radiowa