font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz Ropa 20 września, 2017 godz. 9:56   
REDAKCJA

Perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski (RELACJA)

Nord Stream Nord Stream AG

Ruszyła konferencja Nafta Gaz Chemia 2017 pod patronatem BiznesAlert.pl. Obrady otworzył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Moderatorem panelu dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego Polski był Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Paneliści starali się określić stan obecny i perspektywy bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy unijna solidarność energetyczna już działa oraz jak reformować projekt klimatyczno-energetyczny.

– Oprócz szans stoimy w obliczu zagrożeń i to musi wybrzmieć. Jeden z nich to projekt Nord Stream 2. Wzmacnianie pozycji Gazpromu jako dominującego dostawcy jest sprzeczne z polityką Unii Energetycznej i bezpieczeństwem dostaw. Robimy wszystko aby pokazać, że jest to projekt polityczny, nie biznesowy, nie łączący Unię Europejską. On dzieli Unię Europejską – powiedział Tobiszowski.

Dodał, że jest bardzo ważne, aby rząd i parlamentarzyści mogli rozmawiać z biznesem i ekspertami. – Rok temu rozmawialiśmy o niezależności energetycznej i wydobyciu surowców. W tym roku organizatorzy chcą skonfrontować tamte wnioski z otoczeniem zewnętrznym. To ważne, aby weryfikować postulaty i myśli. Jednolity rynek energii to temat obecnie bardzo ważny. Pojawiają się szanse i zagrożenia wynikające z procesu integracji europejskiej – powiedział. – Polska wzmacnia bezpieczeństwo energetycznego poprzez skuteczną restrukturyzację przemysłu. Chodzi także o dywersyfikację dostaw surowców, w tym także paliwa wydobywanego w kraju. Polski rząd prowadzi także skuteczną walkę z szarą strefę. Dane makro pokazują ograniczenie nielegalnego handlu paliwem i  zwiększenie konsumpcji paliwa. Oznacza to przywrócenie prawdziwej konkurencji, co widać po wynikach spółek – stwierdził.

Bezpieczeństwo dostaw gazu

Tobiszowski odniósł się także do perspektyw współpracy regionalnej. – Przykładem jest rozporządzenie o bezpieczeństwie dostaw gazu. Pokazuje ono, że integracja europejska przynosi korzyści. Innym przykładem są inwestycje w infrastrukturę w postaci tzw. Bramy Północnej.

Wiceminister odniósł się także do kwestii elektromobilności. Jego zdaniem jest to sposób na ograniczenie zależności od importu ropy. – Rząd chce, aby do 2025 po polskich drogach jeździł milion samochodów elektrycznych. Będziemy współpracować z firmami energetycznymi i motoryzacyjnymi. Projekt ustawy o elektromobilności jest po konsultacjach społecznych i trafi wkrótce na posiedzenie komitetu stałego Rady Ministrów – powiedział i dodał, że „Polska może w tej dziedzinie być w czołówce trendów innowacyjnych”.

Magazynowanie zapasów ropy

Rafał Miland, w wiceprezes zarządu PERN S.A. powiedział, że rynek ropy jest bardziej zdywersyfiowany i mniej regulowany niż gaz. Są jednak przepisy dotyczące bezpieczeństwa i magazynowania ropy i zapasów.

– Filozofia zapasów polega na gromadzeniu zapasów, które są uwalniane na wypadek przerw w stałych dostawach surowca. PERN świadczy usługi podobne do przewozów i taksówki, dajemy naszą infrastrukturę i przesyłamy surowiec we wskazane miejsce – powiedział Miland. – Zwiększanie zapasów przez agencje rządowe jest pozytywną zmianą i należy to kontynuować. Ściąga to cześć obowiązku od firm, które płacą składkę za usługę – powiedział. Dodał, że infrastruktura PERN umożliwia dostawy ropy m.in. dla dwóch rafinerii w Niemczech, w Schwendt i w okolicy Lipska. Terminal naftowy umożliwia także dostawy ropy z innego kierunku niż rosyjski.

Dodał, że PERN planuje rozbudowę magazynów w Gdańsku, a także rozwój nowych usług. Chodzi m.in. o blendowanie surowca z biokomponentami w bazach paliw.

Rozwój terminalu LNG

Paweł Jakubowski ze spółki Gaz-System powiedział, że Polska konsekwentnie realizuje swoje projekty. – Gaz-System zakłada dywersyfikację i dostęp do nowych, niezależnych od siebie źródeł dostaw. Mowa tu o terminalu LNG i jego rozbudowie oraz budowie Baltic Pipe – wyliczał. – Gaz ziemny świetnie uzupełnia miks energetyczny. Dane pokazują, że w Polsce i w regionie jest miejsce do budowy projektów energetycznych w oparciu o gaz. Chcemy, aby regionie było coraz więcej stabilności, elastyczności dostaw gazu – powiedział.

Adam Stępień, członek zarządu i Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw powiedział, że polityka biopaliw na podstawie ustawy ma dać 10 proc. udziału w transporcie niskoemisyjnym.

Partnerzy na wschodzie i zachodzie

Krzysztof Sitarski, poseł Kukiz’15, powiedział że wsparcie państwa powinno dotyczyć rozsądnej dywersyfikacji. – Należy pamiętać, że mamy krajowe źródło energii w postaci węgla. Importujemy węgiel z Rosji, ale robione jest to na warunkach rynkowych – stwierdził. Jego zdaniem należy współpracować z naszymipartnerami na wschodzie i na zachodzie, a bezpieczeństwo powinno być oparte na naszych surowcach”. Powiedział także, że ważniejsze są kontrakty długoterminowe, które dają pewność dostaw, aniżeli kontrakty krótkoterminowe, oparte na na zasadzie wahań cen.

Dodał, że należy przekonać Unię do naszej polityki. Chodzi tu między innymi o zgazowanie węgla i rozbudowę elektrowni Ostrołęka. – Należy także podjąć decyzję w sprawie budowy elektrowni jądrowej – powiedział. Podkreślił, że na wschodzie Polski może pojawić się deficyt energii. Dodał także, że warto wziąć pod uwagę producentów energii z gospodarstw energii.

Ile Polska płaci za gaz?

Traktuje się nas ok. 30-40 proc. gorzej niż partnera zachodniego – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Pytany przez moderatora przyznał, że „chodzi w tym aspekcie o cenę”.

Kroplewski ocenił, że dużym zagrożeniem pozostaje realizacja gazociągu Nord Stream 2.  – Niemcy będą mogli przyjmować ponad 100 mld m sześc. gazu rocznie. To może uniemożliwić dywersyfikację dostaw gazu do regionu. Ponad 100 mld m sześc. gazu po stronie jednego partnera to zbyt wiele – podkreślił.

W czasie dyskusji głos zabrał także Paweł Turowski, analityk Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Według niego „fundamenty Unii Energetycznej UE są odzwierciedleniem Energiewende Niemiec„. – Projekt energetyczny jednego kraju został przyjęty jako projekt całej unii. To pokazuje, kto jaką ma siłę w Unii Energetycznej – dodał.

BiznesAlert.pl