Nord Stream 2, Ukraina i COP 24 w expose MSZ

21 marca 2018, 11:00 Energetyka

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Wspomniał między innymi o Ukrainie i Nord Stream 2.

Jacek Czaputowicz wygłasza expose MSZ w Sejmie RP. Fot.: MSZ
Jacek Czaputowicz wygłasza expose MSZ w Sejmie RP. Fot.: MSZ

NATO, Unia Europejska i Ukraina

W wystąpieniu sejmowym, zwanym potocznie expose, minister mówił o tym, że pozycja Polski na świecie zależy od jej pozycji w Europie. Podkreślał znaczenie NATO i jego rozszerzenia dla bezpieczeństwa jego kraju. Mówił również o tym, że bezpieczeństwo oraz stabilność Ukrainy są fundamentem bezpieczeństwa w regionie, w którym znajduje się Polska.

Nord Stream 2 i problem Rosji

– Uważamy, że projekt Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, a także dla wspólnego, unijnego rynku energii – powiedział Czaputowicz o spornym projekcie gazociągu z Rosji do Niemiec, który krytykują Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i Mołdawia, kraje skandynawskie i Komisja Europejska.

– Z państwami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią – łączy nas podobne postrzeganie natury zagrożeń, zbieżność interesów w odniesieniu do Unii Europejskiej, wspólne interesy energetyczne i infrastrukturalne – podkreślił minister spraw zagranicznych RP. – Uważamy, że podstawą rozwiązywania problemów w relacjach z Federacją Rosyjską muszą być realia w odniesieniu do dziedziny bezpieczeństwa militarnego, spraw transportowo-komunikacyjnych i energetycznych – dodał.

– Wykazaliśmy solidarność energetyczną w obliczu decyzji Gazpromu o odcięciu dostaw gazu na Ukrainę, dostarczając ten surowiec przez węzeł w Hermanowicach – przypomniał Czaputowicz. – – Będziemy także pracować nad dalszym rozwojem dialogu z Armenią i Azerbejdżanem. Państwa Kaukazu Południowego znajdują się na strategicznym szlaku transportowym surowców energetycznych – deklarował szef resortu spraw zagranicznych.

Szczyt klimatyczny COP 24 w Polsce

Nie zabrakło też akcentu polityki klimatycznej. – W tym roku Polska będzie po raz trzeci gospodarzem największej na świecie konferencji klimatycznej – COP24. Podejmujemy się tego zadania w duchu współodpowiedzialności za szukanie rozwiązań problemów klimatycznych globu. 20 tys. delegatów z całego świata przyjedzie do Katowic, co będzie okazją do pokazania Śląska i całej Polski jako kraju otwartego i nowoczesnego,  który kultywuje dziedzictwo historyczne i przyrodnicze. Będzie to także okazja do promocji polskich rozwiązań i innowacyjnych technologii w zakresie zużycia energii i emisji zanieczyszczeń – mówił minister.