font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo Energia elektryczna 8 listopada, 2017 godz. 9:30   
REDAKCJA

Nord Stream 2 zagraża pokojowi w regionie. Morawiecki otwiera WSF 2017

Morawiecki WSF 2017 Fot. BiznesAlert

Rusza konferencja Warsaw Security Forum 2017 pod patronatem BiznesAlert.pl. Polska wysyła sygnał o gotowości do działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na świecie. Sprzeciwia się także projektom, które mu zagrażają, jak Nord Stream 2.

– Polska chce być wielkim partnerem Stanów Zjednoczonych, a dla całej Europy, hubem gazowym. Dlatego projekt drugiej nitki gazociągu północnego uważamy za geopolitycznie szkodliwy, który może prowadzić do zaostrzenia konfliktów – ocenił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

– Chcemy pokoju, a jednocześnie takiej polityki, która go umacnia. Stąd wzięła się inicjatywa Trójmorza, czyli koalicji państw do współpracy z Europą Zachodnią i USA, aby obszar od Skandynawii po Grecji dążył do pokoju i nie pozwolił na podporządkowanie się agresorom – powiedział minister.

Morawiecki mówił także o tym, że Polska przekonała się podczas II Wojny Światowej ile może kosztować brak inwestycji w bezpieczeństwo. Jego zdaniem, gdyby nie wojna, Polska rozwijałaby się nawet dwa razy szybciej. Obecnie zmienia się układ sił na świecie, a porządek zimnowojenny zastępuje rywalizacja USA z Chinami i Rosją. W tych warunkach Polska chce zwiększać wydatki na obronność i inwestuje w cyberbezpieczeństwo. – Bezpieczeństwo jest bezcenne. Wiemy to z historii – podkreślił wicepremier.