NordBalt zostanie naprawiony. Czy skończą się problemy?

3 kwietnia 2017, 10:45 Alert

Operatorzy sieci przesyłowej Litwy i Szwecji oraz szwedzki oddział firmy ABB uzgodnili podjęcie naprawy połączenia elektroenergetycznego po dnie Morza Bałtyckiego – NordBalt. Naprawa połączenia ma wyeliminować powtarzające się problemy z przesyłem energii.

Instalacje Nord Balt. Źródło: Litgrid

Jak informowała agencja LETA/BNS, w listopadzie 2016 roku z powodu remontu przez dwa tygodnie połączenie elektroenergetyczne NordBalt między Litwą a Szwecją było wyłączone z eksploatacji. W zeszłym roku problemów z prawidłowym funkcjonowaniem połączenia było więcej. Według Litwinów odnotowano wtedy w sumie 10 wyłączeń kabla przesyłowego.

Operatorzy sieci przesyłowych Litwy i Szwecji, Litgrid oraz Svenska kraftnät, podjęli decyzję o naprawie połączenia, co ma wyeliminować powtarzające się problemy techniczne. Warunki umowy zostały już ustalone, choć nie została ona jeszcze podpisana.

– Zostałem poinformowany, że nie ma między firmami rozbieżności. To tylko kwestia czasu, gdy wszystkie strony podpiszą umowę. Może to potrwać kilka tygodni, być może mniej – powiedział Rimvydas Stilinis, członek zarządu w Litgrid. Jak podkreślił Litwin, szwedzki oddział firmy ABB ma wyremontować połączenie na własny koszt. Litewski minister energetyki Žygimantas Vaičiūnas powiedział w lutym, że elementy kabla energetycznego mogą zostać wymienione.

NordBalt to podmorski interkonektor łączący litewską Kłajpedę ze szwedzkim Nybro o długości 450 km i mocy 700 MW. Pozwolił on na połączenie sieci elektroenergetycznej krajów bałtyckich z siecią skandynawską. Koszt inwestycji wyniósł 550 mln euro. Dzięki temu połączeniu Litwini uzyskali dostęp do skandynawskiego rynku energii. Szwecja opiera swoją energetykę o elektrownię wodną, a jej cena jest atrakcyjna dla odbiorców także w krajach bałtyckich.

Baltic Course/Bartłomiej Sawicki