Norwegia nie wpuści Gazpromu na Morze Północne

13 września 2016, 17:00 Alert

Chociaż Austriacy i Gazprom przygotowują się do wymiany aktywów, na drodze do realizacji tego celu mogą stanąć Norwedzy zatroskani o swe złoża węglowodorów.

Austriacka firma OMV oferuje rosyjskiemu Gazpromowi 25 procent udziałów w spółce wydobywającej węglowodory ze złóż podmorskich na wodach Norwegii. Byłby to element wymiany aktywów. W zamian Rosjanie mają oddać 24,98 procent akcji w czwartym i piątym bloku formacji Achimow na złożu kondensatu gazu Urengoj na Syberii.

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym

W październiku 2015 roku firmy zgodziły się na ustalenie listy aktywów podlegających wymianie. OMV jest partnerem Gazpromu przy kontrowersyjnym projekcie gazociągu Nord Stream 2. Proces został jednak spowolniony przez rosnące napięcie w relacjach Unii Europejskiej z Rosją.

W kwietniu 2016 roku Gazprom i OMV podpisały szereg porozumień na mocy których wyznaczone zostały aktywa do wymiany. OMV zadeklarowało, że przekaże udziały w spółce-córce OMV Norge AS. Zajmuje się ona wydobyciem na Morzu Północnym. Obecnie pojawiła się informacja, że Gazprom mógłby otrzymać 25 procent akcji.

OMV Norge posiada udziały w 37 koncesjach wydobywczych. Wydobywa węglowodory z sześciu złóż na Morzu Norweskim i Barentsa. W 2015 roku wydobyła 9,5 mln baryłek ropy i 1 mld m3 gazu. Latem Norwegia sprzeciwiła się tego rodzaju wymianie.

Nie zamierza ona dopuszczać Gazpromu do złóż, ponieważ nie przeszedł on procesu prekwalifikacji. Ministerstwo ropy i energii Norwegii wydało stanowisko w tej sprawie 28 czerwca. Resort żądał od Gazpromu szczegółowych informacji na temat jego doświadczenia przy pracy na złożach podobnych do tych na Morzu Północnym. Bez zgody Norwegów nie będzie możliwa wymiana aktywów.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik