font_preload
PL / EN
Alert 25 maja, 2015 godz. 7:14   
REDAKCJA

Norwegia liderem w dostawach gazu dla Europy. Strąca z podium Rosję

Gaz zawór

(VZ.ru/Piotr Stępiński)

Jak informuje VZ.ru powołując się na agencję Reutersa w przeciągu pół roku Norwegia przegoniła Rosję w dostawach gazu ziemnego do odbiorców w Europie Zachodniej.

W pierwszym kwartale 2015 roku Norwegia poprzez operatora Gassco eksportowała dla Europejczyków 29,2 mld m3 gazu. W tym samym czasie wielkość przesłanego rosyjskiego wolumenu wyniosła 20,29 mld m3. Już pod koniec zeszłego roku Oslo prześcignęło Gazprom w dostawach błękitnego paliwa. W ostatnim kwartale 2014 roku dostawy wynosiło odpowiednio 29,5 mld oraz 19,8 mld na korzyść Norwegów.

Faktem jest, że raz na trzy miesiące ceny surowca z Rosji aktualizowane są w odniesieniu do ceny ropy naftowej z opóźnieniem od pół roku do dziewięciu miesięcy. Poważne spadki ceny tego paliwa w połowie zeszłego roku będą miały wpływ na ceny gazu w drugim kwartale bieżącego roku. W rezultacie wolumen rosyjskich dostaw może znów wzrastać.

Już w 2012 roku po raz pierwszy Norwegia prześcignęła Rosję w dostawach surowca do Zachodniej Europy. Potem jednak Rosjanie wrócili na fotel lidera. W 2014 roku do Europy znad Uralu trafiło 117,92 mld błękitnego paliwa.