font_preload
PL / EN
Alert 26 stycznia, 2015 godz. 11:16   
REDAKCJA

Nowak: cena ropy w 2015 r. może wrócić  do 70 dol. za baryłkę

Ropa 1

(Rossijskaja Gazieta/ Reuters/TASS/Teresa Wójcik)

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak  w wywiadzie dla redakcji Rossijskaja Gazieta  powiedział, że cena ropy w b.r. ma szanse ukształtować się między 60 a 70 dol. za baryłkę. Jego zdaniem spadek cen ropy nie ma nic wspólnego z sankcjami nałożonymi na Rosję przez państwa zachodnie.

Załamanie cen jest  spowodowane przede wszystkim nadprodukcją. Niedawno zwiększyły ją  Libia, Irak, Iran łącznie o 1,2 mln baryłek dziennie. – Przedtem jeszcze Amerykanie weszli z dużymi wolumenami  na rynek gazu przez swoją „rewolucję  łupkową” – zauważył Nowak.

Jego zdaniem,  Rosja będzie nadal realizować projekty wydobycia  węglowodorów w Arktyce, pomimo zachodnich sankcji i gwałtownie taniejącej ropy.  ceny ropy naftowej. – „Będziemy kontynuować rozwój produkcji na szelfie arktycznym, bo to jest nasz zasób strategiczny” – powiedział Nowak.

Sankcje USA przeciwko Rosji, nałożone  w lecie tego roku, w związku z kryzysem na Ukrainie  nie mają żadnego wpływu na załamanie światowych cen ropy – zdaniem Nowaka.