Rosjanie nie spieszą się z dalszą liberalizacją eksportu LNG

29 lipca 2015, 08:45 Alert

(RIA Novoti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Jak poinformowała agencja RIA Novosti podczas wczorajszego spotkania ministra energetyki Aleksandra Nowaka z przedstawicielamirosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej stwierdził on, że resort uważa za możliwe aby po 2017 roku powrócić do kwestii dalszej liberalizacji eksportu LNG.

Jak informował 23 lipca BiznesAlert.pl w przygotowanej przez Rosnieft alternatywnej koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu spółka proponuje dalszą liberalizację eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla strategicznych projektów; odpowiedni zmian oraz wprowadzenie w 2016 roku odpowiednich zmian prawnych.

– Omawiając tę kwestię ustaliliśmy, że lista projektów podległych liberalizacji nie będzie bezwzględnie zamknięta ale należy przeanalizować jak będą realizowane te projekty, które już zostały zgłoszone. Zobaczymy. Pierwszy projekt będzie realizowany w 2017 roku. Trzeba przyjrzeć się jakie będą wzajemne relacje przy sprzedaży gazu na rynki zagraniczne tak, aby nasze spółki nie toczyły walki między sobą – powiedział Nowak.

Na chwilę obecną prawo do eksportu LNG posiada projekt Jamał LNG Novateku a także inne projekty Rosnieftu oraz Gazpromu. W wynika to z ustawy o liberalizacji eksportu LNG, która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2013 roku. W ubiegłym roku deputowany Walerij Jazew wniósł do Dumy poprawkę do ustawy o eksporcie gazu, która przewidywała zwiększenia liczby eksporterów LNG poprzez zmianę jednego z kryteriów ich wyboru – daty wydania licencji na korzystanie podziemnych zasobów o znaczeniu federalnym. Proponowane jest jej przesunięcie z 1 stycznia 2013 roku na 1 czerwca 2014 roku.

Dokonanie tej zmiany pozwoli na samodzielny eksport LNG w ramach prywatnego projektu Peczora LNG. Obecnie jest to faktycznie jedyny projekt LNG w Rosji nieumieszczony w wykazie eksporterów zawartym w ustawie o liberalizacji eksportu. Rosnieft może stać się uczestnikiem tego projektu. Pod koniec maja 2014 roku szef spółki Igor Sieczin oraz prezydent grupy Alltech (obecny właściciel Peczora LNG) Dmitrij Bosow podpisali ramowe porozumienie o współpracy polegające na stworzenie wspólnej spółki.

Obecnie jedynym funkcjonującym terminalem LNG w Rosji jest projekt Sachalin 2 należący do Gazpromu. Firma ta planowała budowę kolejnych obiektów. O rynek rozpoczął walkę także Rosnieft i Novatek planujące tworzenie własnych gazoportów. Rywalizacja między spółkami była coraz bardziej widoczna. Te plany pokrzyżowały sankcje zachodnie oraz spadek cen ropy naftowej, które utrudniły realizację kosztownych przedsięwzięć i faktycznie zamroziły plany rozwoju w sektorze LNG w Rosji. Wtedy spółki rozpoczęły starania o dofinansowanie z budżetu rosyjskiego funduszu emerytalnego.

Trwa także walka wspomnianych firm o rynek rosyjski. Udział dostawców niezależnych wzrósł z 63 do 111 mld m3 gazu ziemnego rocznie czyli z 18 do 32 procent.