font_preload
PL / EN
Alert 9 lipca, 2018 godz. 6:30   
REDAKCJA

Rz: Nowela OZE przyprawia o ból głowy samorządowców

energetyka oze wiatrak

Nowelizacja ustawy OZE, która przyniosła powrót do starych zasad opodatkowania farm wiatrowych, to spory kłopot dla samorządów, które będą musiały zwracać właścicielom elektrowni pobrane już podatki – zwraca uwagę „Rzeczpospolita”.

Nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przywróciła zasady opodatkowania farm wiatrowych podatkiem od nieruchomości sprzed 1 stycznia 2017, co skutkuje tym, że podatek będzie naliczany tylko od części budowlanej elektrowni, a nie jak wcześniej od części budowlanej i technicznej wiatraka. Jednocześnie nowelizacja w tym zakresie wchodzi w życie do 1 stycznia 2018 r. Podczas gdy samorządy budżet na następne rok uchwalają do połowy listopada i te które zdecydowały się na pobieranie od właściciele farm wyższych podatków nie mogły zakładać niższych wpływów do budżetu. W efekcie część samorządowców stanie teraz przed problemem drastycznych spadków dochodów.

Jak podaje „Rz” powołując się na informację Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, które z kolei wskazuje na uzasadnienie do projektu nowelizacji wymiar podatku w skali kraju przed wejściem w życie ustawy wiatrakowej od części budowlanej wynosił 247,5 mln zł, a po jej wejściu należność od części budowlanej i technicznej sięgała 713,5 mln, różnica sięga więc 466 mln zł. Jednocześnie z informacji Stowarzyszenia wynika, że tylko około 25 proc. gmin porozumiało się wcześniej z inwestorami i podjęło decyzję o pobieraniu podatku według starych zasad, tylko od części budowlanej. Pozostałe gminy pobierały większe daniny i wiele z nich będzie miała problemy, bo środki trzeba będzie zwrócić. Jak czytamy w „Rz” niektóre gminy zapobiegliwie odkładały kwoty wynikającą z różnicy wymiarze podatku na osobne konto, ale są też takie, które biorąc pod uwagę wyższe dochody zaplanowały inwestycje.

Do problemu odniosło się w ubiegłym tygodniu Polskie Stowarzyszenie Energetyki Odnawialnej, które apeluje do właścicieli farm wiatrowych, aby w rozmowach z przedstawicielami samorządów lokalnych, na terenie których zlokalizowane są ich instalacje, starali w miarę możliwości wypracować rozwiązania uwzględniające sytuację obu stron. Według PSEW dobrym rozwiązaniem byłoby dążenie do tego, aby wpłacone już nienależnie kwoty były rozpatrywane jako nadpłata podatku na lata następne.

Rzeczpospolita/CIRE.PL