font_preload
PL / EN
Alert 20 lipca, 2018 godz. 6:00   
KOMENTUJE: Daniel Obajtek

Obajtek: Walka z wiatrakami się opłaciła

OZE energetyka wiatrowa

Daniel Obajtek, były prezes Energi, a obecny szef Orlenu skomentował trzecią ugodę zawartą przez gdańską firmę ze spółką wiatrową.

– Teraz widać, że nie byłem żadnym Don Kichotem, tylko wykonałem ruch w dobrym kierunku. Uznanie przez Energę umów za nieważne zmobilizowało drugą stronę do negocjacji, które teraz sukcesywnie doprowadzają do ugód. Fakt, że ugody są zawierane, oznacza zaś, że druga strona nie była przekonana co do możliwości wygrania z nami w sądzie – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Daniel Obajtek.

Energa Obrót zawarła z jedną z 22 pozwanych przez siebie farm wiatrowych ugodę kończącą wszelkie spory dotyczące nieważności umowy sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia – poinformowała Energa w komunikacie z 18 lipca br.

– Sprawy toczą się zgodnie z opracowanym przez nas scenariuszem. Mamy nadzieję, że wkrótce ugodą zostaną zakończone sprawy odpowiadające połowie wolumenu mocy objętej sporami – powiedział z kolei Przemysław Maciak z kancelarii SMM Legal, która reprezentuje Energę w sprawie umów z firmami wiatrowymi.

Według „Pulsu Biznesu” ostatnia ugoda zawarta została z portugalsko-chińską firmą EDP Renewables i dotyczy farmy Relax Wind Park I, o mocy 120 MW.

Paweł Puchalski, szef działu analiz w DM BZ WBK spodziewa się kolejnych ugód zawieranych przez Energę, zwłaszcza jeśli cena zielonych certyfikatów nadal będzie wysoka.

Gazeta zwraca uwagę, że na 22 umowy, które Energa uznała za nieważne, przypadają na razie trzy ugody, a pozostałe są przedmiotem negocjacji lub procesów sądowych. Nie ma również wyraźnej reguły, na podstawie której jedne firmy negocjują ugody, a inne zdecydowały się na procesy sądowe.

Puls Biznesu/CIRE.PL