Olszewski: Gazociąg przy Kanale Żerańskim nie zagraża środowisku

31 stycznia 2017, 17:45 Energetyka

– Warszawa jest zaangażowana w projekt budowy gazociągu przy Kanale Żerańskim. Stara się przekonać mieszkańców do jego realizacji i znaleźć kompromis, który uwzględniałby racje wszystkich stron. Projekt nie jest zagrożony – przekonywał dzisiaj w warszawskim ratuszu wiceprezydent miasta Michał Olszewski.

Kanał Żerański. Fot. Wikimedia Commons
Kanał Żerański. Fot. Wikimedia Commons

– Zdecydowaliśmy się w maju ubiegłego roku wejść w ten proces. Mimo, że toczy się on między dwiema spółkami skarbu państwa. Zauważyliśmy duże napięcie wśród mieszkańców wokół tej inwestycji ale również wokół innej bardzo ważnej inwestycji jakim jest gazowy ring wokół Warszawy – mówił Olszewski. Podkreślał przy tym, że we wszystkich tych przypadkach Ratusz stara się dbać o to, aby minimalizować straty przyrodnicze, które są nieuniknione przy tego typu inwestycjach.

– Staramy się także słuchać mieszkańców. Moderując w pewien sposób tę dyskusję wzięliśmy na siebie rolę koncyliatora tego procesu – powiedział wiceprezydent Warszawy dodając, że miasto stara się tłumaczyć na czym polega dekarbonizacja energetyki.

Zdaniem wiceprezydenta Warszawy inwestycja realizowane przez PGNiG Termika i Gaz-System jest także polem do dyskusji na temat zagospodarowania Kanału Żerańskiego wzdłuż trasy jaką będzie przebiegał gazociąg.

– Przypomnę, że nie jest to inwestycja, która powstała w ubiegłym roku. Jest to inwestycja, którą my jako władze miasta przy współpracy z PGNiG Termika prowadzimy od kliku lat. Specjalnie dokonaliśmy zmiany w planach miejscowych, studium uwarunkowań, została zaktualizowana opinia środowiskowa. Przeanalizowaliśmy wszelkie scenariusze – podkreślał.

Źródło: Gaz-System

Wiceprezydent Olszewski odniósł się również do protestów mieszkańców związanych z planową wycinką drzew na terenach przez, które ma przebiegać planowany gazociąg.

– Staramy się dokładnie tłumaczyć, że większość tych gatunków to są drzewa, które wymagają opieki i stosownej pielęgnacji. Prowadzimy rozmowy z Gaz-System na temat tego, które gatunki dobrze byłoby zatrzymać nad Kanałem Żerańskim. Nie ukrywam, że również na skutek naszych odwołań do ministerstwa infrastruktury chcemy doprowadzić do takiej sytuacji aby inwestor jakim jest Gaz-System miał jasność działania. Rozmawiamy zarówno z PGNiG Termiką i Gaz-Systemem. Wierzymy, że rozwój tego dialogu świadczy o dobrej woli wszystkich trzech stron, aby realizować projekt zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Warszawy – stwierdził Olszewski.

– Wiemy, że sytuacja jest napięta ale wydaje się, że jesteśmy w dużo lepszej sytuacji, niż w przypadku innych inwestycji na terenie Mazowsza (linia wysokiego napięcia Kozienice-Ołtarzew – przyp. red.) – dodał. Pytany o możliwe ryzyko niepowodzenia realizacji inwestycji stwierdził, że ryzyko takiego scenariusza jest bardzo mało prawdopodobne. Jego zdaniem miastu zależy na znalezieniu takiego rozwiązania, które pomoże pogodzić racje wszystkich stron i zrealizować projekt z minimalną szkodą dla środowiska.

Do słów Olszewskiego odniósł się wiceprezes zarządu PGNiG Termika ds. technicznych Tomasz Wilczak. Stwierdził, że spółka odczuwa w tej kwestii wsparcie ze strony Urzędu Miasta.

– Mamy bardzo dobre relacje w tym zakresie. Chciałbym podkreślić, że ta inwestycja będzie służyła wszystkim mieszkańcom ponieważ wszyscy będą zużywać energię, którą wyprodukujemy tu na miejscu na Żeraniu. Będzie ona wyprodukowana sprawniej i czyściej – powiedział Wilczak.

Jak informuje Gaz-System, inwestycja obejmuje budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 500 mm relacji Tłocznia Rembelszczyzna Elektrociepłownia Żerań o długości ok. 10 kilometrów. Inwestycja będzie realizowana na terenie 2 gmin województwa mazowieckiego: Nieporęt i Białołęka. Trasa gazociągu będzie przebiegać od Tłoczni w Rembelszczyźnie przez Białołękę wzdłuż Kanału Żerańskiego do Elektrociepłowni Żerań. 19 września 2016 roku Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę gazociągu. Budowa gazociągu będzie realizowana w latach 2017-2019.