OMV: Niemcy za mało wspierają Nord Stream 2

12 maja 2017, 12:45 Alert

Partnerzy Gazpromu przy Nord Stream 2 nie zawodzą. Austriacki OMV jest gotów zwiększyć inwestycje w Nord Stream 2. Jednocześnie naciska na Niemcy aby zdynamizowały działania na rzecz politycznego poparcia projektu.

fot. Nord Stream AG

OMV jest gotowy zapewnić dodatkowe finansowanie projektu gazociągu Nord Stream 2 – powiedział w trakcie spotkania w rosyjskiej ambasadzie w Berlinie prezes austriackiej spółki Rainer Seele dodając, że koncern jest zainteresowany zakupami gazu od Gazpromu.

Finansowanie Nord Stream 2

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w mediach wielokrotnie pojawiały się informacje o tym, że OMV miał stać się finansową deską ratunku. Według doniesień austriackiej gazety Kurier Gazprom miał wyemitować tzw. zmienne obligacje, które może zakupić OMV. W ten sposób zachodni partnerzy rosyjskiego koncernu mogli pełnić rolę kredytodawców budowy gazociągu i w ostatecznym rozrachunku wymienić obligacje na akcje. W przypadku OMV chodziłoby o kredyt w wysokości 1 mld dolarów który miałby zostać przeznaczony na wykup obligacji wyemitowanych przez rosyjski podmiot.

Ostatecznie kwestia finansowania projektów rozwiązała się 24 kwietnia spółka kiedy to Nord Stream 2 AG poinformowała o tym, że pięć europejskich firm – Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall – zobowiązało się do zapewnienia długoterminowego finansowania w wysokości 50 procent całkowitych kosztów projektu, który jest obecnie szacowany na 9,5 mld euro. Z kolei jedyny udziałowiec Nord Stream 2 AG – Gazprom – w budżecie na 2017 rok przeznaczy na budowę Nord Stream 2 110,6 mld rubli (ok. 1,74 mld euro). Przy czym nie pokrywa to w całości wszystkich wydatków.

Niemcy boją się kosztów Nord Stream 2

OMV naciska na Niemców

W trakcie spotkania w Berlinie Seele odniósł się również do roli Niemiec w realizacji Nord Stream 2. Według niego jeżeli uważają, że jego budowa ma uzasadnienie to powinni bardziej aktywnie walczyć również na szczeblu politycznym

Zauważył przy tym, że finansując Nord Stream 2 OMV nie jest zainteresowana obieraniem konfrontacyjnego kursu i chce przekonać do niego wszystkie te państwa, które mają względem niego wątpliwości.

Warto zaznaczyć, że Berlin nie kryje poparcia dla realizacji Nord Stream 2. Podczas ostatniej konferencji bezpieczeństwa w Monachium minister spraw zagranicznych Niemiec, a wcześniej minister gospodarki, Sigmar Gabriel mówił, że z powodów politycznych nie można rezygnować z budowy wspomnianego gazociągu. Przekonywał przy tym, że jest to stricte gospodarczy projekt. Odnosząc się do kwestii prawnych budowy Nord Stream 2 mówił, że obecnie błędnie są interpretowane zapisy trzeciego pakietu energetycznego.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – składa się z dwóch nitek i został oddany do eksploatacji 5 lat temu. Ich przepustowość wynosi 55 mld m3 rocznie. Zgodnie ze wstępnymi założeniami po rozbudowie magistrali o kolejne dwie nitki po dnie Bałtyku do niemieckiego wybrzeża będzie przesyłane 110 mld m3 rosyjskiego gazu. Dokończenie tego projektu może pozbawić Polskę oraz Ukrainę roli państw tranzytowych w dostaw paliwa z Rosji. Może także zagrozić rozwojowi rynku i pojawieniu się konkurencji w postaci gazu z nowych, nierosyjskich źródeł.

TASS/Kommiersant/Piotr Stępiński