OPEC czeka kolejny ciężki rok

4 grudnia 2015, 15:45 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

Siedziba OPEC

Przyszły rok okaże się dla kartelu naftowego OPEC tak samo ciężki, jak 2015 r. – uważa szef departamentu wiodącej firmy consultingowej w Londynie Lloyd’s List Intelligence Neil Atkinson.

– Spadek dochodów kartelu z tytułu sprzedaży ropy naftowej jest przerażający: w 2012 r. przy cenie 112 dol. za baryłkę wyniosły 1,6 bln dolarów. W tym roku przy średniej cenie 50 dolarów za baryłkę kartel był w stanie zarobić ledwie 750 mld dolarów – stwierdził Atkinson w wypowiedzi dla agencji Trend.

Dzisiaj w Wiedniu rozpoczyna się szczyt OPEC, na którym będzie omawiana aktualna sytuacja na rynku naftowym oraz perspektywy na 2016 r.

– Zbliżające się posiedzenie w pewnym stopniu będzie przypominało poszukiwanie żywych osób w gruzach po trzęsieniu ziemi. Ale to co ich czeka w 2016 r. to m.in. spadek zapotrzebowania na ropę – twierdzi ekspert.

Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii, w tym roku wzrost zapotrzebowania na ropę wyniesie 1,8 mln baryłek dziennie aczkolwiek w 2016 r. spadnie o 1,2 mln baryłek do poziomu 95,6 mln baryłek. W 2016 r. prognozowane zapotrzebowanie na ropę OPEC ma wynieść 31,3 mln baryłek dziennie.

Jak zauważa Atkinson w listopadzie 2014 roku odbył się szczyt kartelu, który można nazwać historycznym, na którym OPEC postanowił realizować strategię utrzymania udziałów na rynku a nie utrzymania ceny ropy naftowej.

Zwrócił także uwagę na plany Iranu dotyczące zwiększenia eksportu surowca po zniesieniu sankcji. W szczególności Teheran zamierza o 0,5 mln baryłek dziennie zwiększyć dostawy ropy na światowe rynki. W związku z czym irański minister ropy Bijan Namdar Zanganeh wezwał kartel do zmniejszenia wydobycia o co najmniej 1,3 mln baryłek dziennie.

Atkinson uważa, że jakiego by progresu Iran nie zanotował to i tak będzie to wsparcie strategii OPEC do utrzymania cen na niskim poziomie.

Na dzień dzisiejszy ustanowiona przez OPEC kwota wydobycia wynosi 30 mln baryłek dziennie. Jednakże zgodnie z listopadowym raporcie kartelu w październiku wyniósł on 31,383 mln baryłek dziennie.