OPEC plus czy OPEC minus?

13 sierpnia 2018, 10:45 Alert

Pod koniec 2016 roku na międzynarodowym rynku ropy doszło do porozumienia pomiędzy Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) a innymi dużymi producentami węglowodorów: Rosją, Kazachstanem i Meksykiem. Dało ono początek grupie znanej pod nazwą OPEC+.

fot. ENI

Jak poinformowała we wtorek największa rosyjska państwowa spółka naftowa Rosnieft, obecny spór pomiędzy dwoma największymi oponentami produkującymi ropę w basenie Zatoki Perskiej: Arabią Saudyjską i Iranem, stawia pod znakiem zapytania przyszłość całego Kartelu. Obecnie trudno przewidzieć, czy to OPEC+ czy jakaś inna kombinacja porozumienia producentów będzie dyktować warunki w niedalekiej przyszłości.

Na sytuację w OPEC destabilizująco wpływa konflikt między Iranem a Arabią Saudyjską i Rosją, które zostały oskarżone niedawno przez Teheran o bezprawne zalanie rynku ropą naftową. Jednak na chwilę obecną żaden z krajów OPEC+, organizacji odpowiadającej za ponad połowę światowego wydobycia ropy, nie zdecydowała się na opuszczenie Kartelu. Wyjątek stanowią Rijad i Moskwa rozważające utworzenie nowego stowarzyszenia, które mogłoby w przyszłości zastąpić OPEC. Już wkrótce dołączyć do nich może Meksyk, który po niedawnej zmianie rządu otwiera się na zmiany w polityce naftowej.

Ostateczny skład przyszłej grupy decydującej o przyszłości wydobycia ropy może nie mieć większego znaczenia. Arabia Saudyjska i Rosja podejmując ważne decyzje dotyczące wydobycia tego surowca już teraz wpływają na warunki panujące na międzynarodowym rynku. Planowane przez Rosnieft wydobycie ropy naftowej na koniec 2018 roku „Będzie zależeć od tego, co stanie się w OPEC. Czy to będzie OPEC, OPEC plus, OPEC plus plus, OPEC minus, minus minus. Cokolwiek!” – powiedział Eric Liron, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za produkcję.

Ringzone/Roma Bojanowicz