Orlen liczy, że o połączeniu z Lotosem zdecyduje jeszcze komisarz Vestager

25 czerwca 2019, 06:00 Alert

KN Orlen chciałby, żeby decyzję w sprawie zgody na przejęcie kontroli nad Lotosem podjęła jeszcze obecna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager – poinformował PAP Biznes doradca zarządu Orlenu Artur Cieślik. Dodał, że oficjalny wniosek koncentracyjny Orlen złoży pod koniec czerwca lub na początku lipca.

fot. BiznesAlert.pl

Jak ocenia Cieślik, w związku ze zmianą władzy w Brukseli obecna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager będzie podejmować decyzje przynajmniej do września-października, a jeśli polityczne negocjacje przedłużą się, to nawet do lutego-marca przyszłego roku.

„Nie mamy wpływu na negocjacje polityczne, ale naszą ambicją jest, żeby to jeszcze komisarz Vestager podjęła decyzję w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem. Z przygotowywaniem oficjalnego wniosku jesteśmy na ostatniej prostej, zrobimy to pod koniec czerwca lub na początku lipca” – powiedział PAP Biznes doradca zarządu Orlenu Artur Cieślik.

W listopadzie zeszłego roku Orlen złożył do Komisji Europejskiej roboczy wniosek w sprawie przejęcia Lotosu. Dokument był podstawą do wypracowania wspólnie z Komisją Europejską ostatecznych warunków na jakich dojdzie do przejęcia Lotosu. W trakcie prac nad wnioskiem Orlen i Lotos otrzymały od KE kilka tysięcy pytań. Komisja kontaktowała się także z konkurentami polskich firm.

„Na zdecydowaną większość pytań odpowiedzieliśmy. W toku wspólnych prac nasz wstępny wniosek ewoluował” – powiedział Cieślik.

Intensywność prac nad wnioskiem i szeroka korespondencja z Komisją to jeden z powodów, dla których Orlen liczy, że już po złożeniu oficjalnego dokumentu kwestia przejęcia kontroli nad Lotosem i jej warunki zostaną szybko rozstrzygnięte.

„Nawet jeśli przed podjęciem decyzji zmieni się komisarz ds. konkurencji, to nie powinno to wydłużyć istotnie procesu, bo nie zmienią się brukselscy urzędnicy, z którymi pracowaliśmy. Choć z naszego punktu widzenie lepiej byłoby, gdyby decyzję podjęła znająca już sprawę komisarz Vestager” – dodał Cieślik.

Według doradcy zarządu, po połączeniu Orlenu z Lotosem sieć detaliczna obu koncernów zmieni się, ale nie jest przesądzone, że połączona firma zmuszona będzie sprzedaż część stacji.

„W grę wchodzi też zamiana części stacji, różne scenariusze są możliwe” – powiedział Cieślik.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, podczas II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, wśród przyszłych kierunek inwestycji połączonej firmy wymienił petrochemię oraz niskoemisyjną produkcję energii.

„Łączenie Orlenu z Lotosem jest ważne dla całej gospodarki, potrzebujemy firmy, która będzie inwestować w nowoczesną petrochemię. To nie są kwoty liczone w miliardach, ale rzędu kilkunastu miliardów zł. Dziś nowoczesna petrochemia jest opasana przemysłem rafineryjnym, co Orlen ma. Inwestycje w niskoemisją energię to też są wielkie inwestycje” – mówił Obajtek.

Prezes Orlenu zapewniał, że połączenie firm będzie korzystne dla Wybrzeża i Lotosu.

„Widzę same pozytywy dla Wybrzeża. Nikt nie zabierze stąd Lotosu. Przejmujemy kontrolę nad Lotosem, żeby go rozwijać. Orlen inwestował i rozwijał każdą spółkę, którą w ostatniej dekadzie przejął. Połączymy CAPEX, będziemy mieli inną siłą i oddziaływanie na gospodarkę” – oceniał Obajtek.

Polska Agencja Prasowa