font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 9 listopada, 2017 godz. 13:45   
KOMENTUJE: viden

OSW: Konfrontacja to motyw przewodni rosyjskiej polityki

Wojsko Rosja rakieta rakiety fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej (CC BY 4.0)

Konfrontacyjny kurs polityki Kremla wobec Zachodu nie jest zjawiskiem przejściowym – pisze analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Maria Domańska w opracowaniu na temat głównych uwarunkowań polityki zagranicznej Kremla wobec Zachodu. Według niej konflikt jest „trwałym, strategicznym motywem przewodnim rosyjskiej polityki zagranicznej”.

„Konfrontacja z Zachodem wynika z samej istoty rosyjskiego reżimu autorytarnego, mentalności elity władzy i określonej drogi historycznego rozwoju państwa. Sprzyjają jej też postawy społeczne. W rozumieniu Kremla polityka zagraniczna w każdym niemal swoim wymiarze służyć ma celom polityki wewnętrznej: legitymizacji autorytarnego reżimu, reprodukcji obecnego modelu rządów, zabezpieczenia interesów grupy rządzącej” – czytamy w opracowaniu.

Według Domańskiej na obecną politykę zagraniczną Moskwy wciąż wpływa przeszłość – rozpad Związku Sowieckiego. „Istotnym czynnikiem warunkującym antyzachodnią politykę Kremla jest do dziś nieprzezwyciężony kompleks, wynikający z rozpadu imperium i degradacji mocarstwa radzieckiego oraz imperatyw odbudowy pozycji mocarstwowej państwa na arenie międzynarodowej” – pisze ekspertka.

„Mocarstwowość w wydaniu rosyjskim to przede wszystkim zdolność do przeciwstawiania się reszcie świata, co na plan pierwszy wysuwa potencjał destrukcji i destabilizacji oraz dążenie do zapewnienia własnego bezpieczeństwa bez liczenia się z bezpieczeństwem innych” – czytamy w analizie.

Całe opracowanie jest dostępne na stronie OSW.

OSW