font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 14 grudnia, 2017 godz. 11:00   
REDAKCJA

OSW: Rosja umacna wpływy w Egipcie

kremlin Rosja jest oskarżana o ataki na zachodnie instytucje demokratyczne (fot. Public Domain Pictures)

11 grudnia Władimir Putin złożył wizytę w Kairze. Jej głównym efektem było podpisanie przez państwową rosyjską korporację Rosatom czterech kontraktów na budowę elektrowni jądrowej w Ad-Dabie nad Morzem Śródziemnym – pisze Witold Rodkiewicz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

Kontrakty przewidują budowę przez rosyjską firmę czterech reaktorów (każdy o mocy 1200 MW), długoterminowe dostawy paliwa nuklearnego, wyszkolenie personelu, pomoc w eksploatacji przez pierwsze dziesięć lat pracy elektrowni oraz budowę specjalnego składowiska odpadów radioaktywnych. Pierwszy blok ma być oddany do eksploatacji w 2026 roku, a całość ukończona do 2028–2029 roku. Szef Rosatomu Aleksiej Lichaczow ocenił koszt budowy na ok. 21 mld USD, ma być ona finansowana w 85% z rosyjskiego kredytu państwowego (oprocentowanego na 3%, z okresem spłaty 22 lat, poczynając od roku 2029). Wizyta w Egipcie była częścią krótkiej podróży bliskowschodniej prezydenta Putina, który odwiedził tego samego dnia również Syrię (gdzie ogłosił ostateczne zwycięstwo rosyjskiej operacji wojskowej przeciwko islamskim terrorystom i zarządził wycofanie „znacznej części” rosyjskiego kontyngentu) oraz Turcję (gdzie rozmawiał z prezydentem Turcji Erdoğanem głównie o konflikcie syryjskim i sytuacji na Bliskim Wschodzie w świetle amerykańskiej decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolicę państwa Izrael).

Komentarz

Negocjacje rosyjsko-egipskich kontraktów nuklearnych trwały od czasu podpisania międzyrządowego porozumienia o budowie elektrowni w Ad-Dabie w listopadzie 2015 roku. Rozbieżności dotyczyły przede wszystkim kwestii finansowania inwestycji oraz utylizacji zużytego paliwa nuklearnego. Podpisane w Kairze kontrakty ze względu na ich wartość finansową, znaczenie dla rozwoju egipskiej gospodarki i strategiczne konsekwencje (dzięki nim Egipt stanie się pierwszym krajem arabskim dysponującym technologią nuklearną) czynią z Rosji kluczowego partnera Egiptu.

Źródło: OSWZobacz także