Raport: OZE mogą zagrażać środowisku

18 lutego 2019, 06:15 Alert

Za Odrą ze zmiennym szczęściem dokonuje się transformacja energetyczna – Energiewende. Jej najtrudniejszym elementem jest dekarbonizacja energetyki, ale okazuje się, że przejście na odnawialne źródła energii (OZE) również powoduje problemy związane z ingerencją w środowisko naturalne.

fot. Pixabay

„OZE to rozwiązanie, ale też problem”

Szefowa Federalnej Agencji Ochrony Przyrody Beate Jessel twierdzi, że estetyka transformacji energetycznej jest rzeczą subiektywną. – Dla niektórych wiatrak jest symbolem czystej energii, dla innych – skazą na krajobrazie. Z jednej strony, na przykład, służyły ochronie klimatu, co z kolei pomaga wszystkim gatunkom zagrożonym przez zmiany klimatu. Z drugiej strony gatunek byłby również zagrożony przez zwiększenie użytkowania gruntów przez zielone elektrownie. Dlatego OZE są rozwiązaniem problemu, ale także stanowią pewien problem. Musimy jednak mieć świadomość, że potrzebna jest szybsza ekspansja źródeł odnawialnych – powiedziała. Niemcy zadeklarowały, że źródła odnawialne – wiatr, fotowoltaika i biomasa – będą stanowić 80 procent krajowego miksu w 2050 roku.

Raport: OZE mogą zagrażać środowisku

Federalna Agencja Ochrony Przyrody opublikowała raport dotyczący dylematu ekologicznego. Wynika z niego, że wiele regionów Niemiec jest już „przytłoczonych” energetyką odnawialną – poprzez farmy wiatrowe na dalekiej północy, przez pola kukurydzy i rośliny biomasy lub duże instalacje fotowoltaiczne na południu kraju. Chociaż społeczna akceptacja dla transformacji energetycznej stabilna (popiera ją około 60 procent Niemców), to często zmienia się to w przypadku konkretnych projektów. „W centrum uwagi debaty jest dominacja turbin wiatrowych w krajobrazie i ich wpływ na środowisko”- czytamy w raporcie.

Raport przedstawia faktyczne konsekwencje źródeł odnawialnych dla środowiska i natury. Turbiny wiatrowe stwarzają zagrożenie kolizji dla ptaków, wielkie farmy fotowoltaiczne zakrywają duże obszary gleby, elektrownie biomasowe przyczyniają się do utworzenia monokultury kukurydzy. – Transformacja energetyki nie może odbywać się kosztem różnorodności biologicznej – powiedziała Jessel.

Rozwiązania

Raport stwierdza, że mieszkańcy powinni mieć w przyszłości więcej możliwości wypowiadania się na temat energetyki odnawialnej w swoim otoczeniu. Trzeba jednakże pamiętać, że istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie negatywnych skutków rozbudowy źródeł odnawialnych. Coraz więcej energii może być wytwarzane przez panele instalowane na dachach budynków, a turbiny wiatrowe mogą być umieszczane w miejscach, gdzie będą one stanowić mniejsze obciążenie dla środowiska. Najlepszą receptą jest jednak samo oszczędzanie energii elektrycznej. – O naturze i ochronie klimatu można i trzeba myśleć wspólnie – powiedziała Jessel.

Süddeutsche Zeitung/Michał Perzyński