Fortum: Pomimo rozwoju OZE nadal potrzeba kopalin

2 sierpnia 2018, 07:30 Energetyka

Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum pytany o kształt miksu energetycznego powiedział, że przyszłość to źródła odnawialne. – Dlatego dążymy do tego, by ich udział w miksie energetycznym był jak największy. Pamiętajmy jednak o tym, że źródła odnawialne, takie jak słońce i wiatr, ze względu na swoją zmienność, muszą być bilansowane innymi, np. energią z elektrowni wodnych. Cały czas również źródła kopalne, w tym węgiel, będą odgrywały istotną role w miksie energetycznym – dodał w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl.

fot. BiznesAlert.pl

Gaz będzie dominował

Na Zachodzie, także gaz w niedalekiej przyszłości jako paliwo kopalne może być wypierane z miksów. Czy zatem „błękitne paliwo” jest jeszcze przejściowe? Zdaniem Jacka Ławreckiego rola gazu w miksie energetycznym będzie duża jeszcze przez długi czas. – Odnawialne źródła energii nie są jeszcze w tej chwili w stanie zaspokoić 100 procent zapotrzebowania. Błękitne paliwo i opalane nim elektrownie oraz elektrociepłownie spełniają założenia polityki klimatycznej UE, więc w perspektywie najbliższych lat nie należy się spodziewać radykalnego odejścia od energetyki na nim opartej – powiedział rzecznik Fortum.

Węgiel jeszcze tak. Przyszłość to odpady? 

Niezależnie od tego Fortum nadal zamierza rozwijać czyste technologie energetyczne. – Zdajemy sobie jednak sprawę, że obecnie paliwa kopalne stanowią ważną część miksu energetycznego i jeszcze przez pewien czas się to nie zmieni. W Polsce bez wątpienia węgiel będzie bardzo istotnym składnikiem tego miksu i Fortum będzie z niego nadal korzystać. Równolegle jednak zwiększamy udział paliw alternatywnych; świetnym przykładem jest tu RDF, który będziemy wykorzystywać w nowej elektrociepłowni w Zabrzu – sygnalizuje Jacek Ławrecki.  Dodaje, że to paliwo wyprodukowane jest z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. – Gospodarka o obiegu zamkniętym, w której to, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci, trafia po przetworzeniu do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu, jest kierunkiem, w którym chcemy i będziemy podążać – podkreśla rzecznik Fortum.