font_preload
PL / EN
Energetyka Węgiel 6 maja, 2019 godz. 11:30   
REDAKCJA

Ozon: JSW wyciągnęła wnioski z wypadku w Kopalni Zofiówka

Prezes JSW Daniel Ozon. Fot. BiznesAlert.pl Prezes JSW Daniel Ozon. Fot. BiznesAlert.pl

JSW wyciągnęła wnioski z wypadku w kopalni Zofiówka i cały czas poprawia standardy bezpieczeństwa w swoich zakładach – powiedział podczas konferencji prasowej Daniel Ozon, prezes spółki.

Przypomniał, że tuż po wypadku w Zofiówce wydał dwa zarządzenia. – Jedno dotyczące oceny akcji ratowniczej i wypracowania nowych rozwiązań. Drugie miało na celu wypracowanie wytycznych i rekomendacji strategicznych w zakresie nowych rozwiązań i standardów łączności i identyfikacji osób, przebywających pod ziemią – mówił.

Jak zaznaczył prezes Ozon po analizie akcji ratowniczej wydał rekomendacje, które są wdrażane w życie. – Doprecyzowany został m.in. tryb wcielania pracowników do składu drużyn ratowniczych. Wprowadzono czterozmianowy system pracy ratowników górniczych, a także harmonogramy czasowego oddelegowywania pracowników kopalnianych stacji ratownictwa górniczego – powiedział dodając, że JSW utworzyła i doposażyła Centralny Magazyn Ratowniczy.

Ponadto JSW kładzie również nacisk na poprawę systemów łączności. W tym kontekście podkreślił, że spółka zakupiła 170 km światłowodów, z czego 70 km będzie stanowić zabudowana magistralna sieć światłowodowa. – Kupiliśmy też 240 km kabla promieniującego. Od 26 kwietnia kopalnia Pniówek jest pierwszą posiadającą cyfrowe rozwiązania w zakresie łączności. To jest coś czym możemy się pochwalić – dodał.

JSW testuje także system identyfikacji załogi w podziemnych zakładach górniczych, wydobywających węgiel kamienny w oparciu o metodę trilateracji z użyciem RSS.