Parkiet: EuroRating obniżył rating Energi. Efekt rozbudowy Elektrowni Ostrołęka?

19 lipca 2018, 08:45 Alert

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy Energi z poziomu BBB do BBB-. Jednocześnie perspektywa ratingu została zmieniona z negatywnej na stabilną – czytamy w „Parkiecie”.

Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C na węgiel. Fot. Energa
Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C na węgiel. Fot. Energa

Z relacji gazety giełdy wynika, że głównym powodem obniżenia oceny ratingowej Energa było podpisanie kontraktu na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka. Jak zwraca uwagę agencja, podpisana umowa oznacza uruchomienie przez wykonawcę prac przygotowawczych i poniesienie przez zleceniodawców związanych z tym kosztów, których wartość szacowana jest na 240 mln zł.

Jednocześnie agencja zaznacza, że realizacja przez Energę tej inwestycji będzie dla spółki oznaczać konieczność zaciągnięcia wysokich dodatkowych zobowiązań finansowych, a spółka już w poprzednich latach systematycznie zwiększała zadłużenie i w ciągu ostatnich kilku kwartałów jej dług oscylował wokół najwyższych w historii poziomów ok. 7,5-8 mld zł. W tej sytuacji EuroRating ocenia obecną strukturę finansowania Energi jako stosunkowo słabą i dodaje, że kolejny duży wydatek, który najprawdopodobniej będzie finansowany w większości poprzez wzrost zadłużenia, wpłynie na jej dalsze pogorszenie.

Agencja też uwagę na fakt, że budowa nowego bloku w Ostrołece ma trwać pięć lat i przez ten czas Energa nie będzie uzyskiwała przychodów i przepływów operacyjnych z ponoszonych na ten cel nakładów inwestycyjnych. W ocenie EuroRating oznacza to, że przynajmniej przez kilka lat dalszemu pogorszeniu ulegać będzie obrotowość aktywów spółki, a także że spadnie jej zdolność do generowania dodatnich wolnych przepływów pieniężnych, co w efekcie pogorszy profil kredytowy przedsiębiorstwa.

EuroRating podkreśla też, ze planowane przez konsorcjum Energi i Enei wydanie polecenie rozpoczęcia prac przed rozstrzygnięciem aukcji w ramach rynku mocy wiąże się z istotnym ryzykiem konieczności realizacji projektu, który w horyzoncie długoterminowym może o okazać się trwale nierentowny.

Do istotnych ryzyk związanych z rozpoczynaną budową nowego bloku węglowego w Ostrołęce EuroRating zalicza również prawdopodobne trudności z uzyskaniem finansowania dłużnego dla tego projektu.

Parkiet/CIRE.PL