Parmar: Biurokratyczny bezwład w polskim sektorze łupkowym

22 października 2014, 08:52 Gaz. Energetyka gazowa

W 2014 roku operatorzy zrzeszeni w Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego (OPPPW) wykonali mniej odwiertów na złożach niekonwencjonalnych niż w roku ubiegłym. Kluczową kwestią dla branży pozostaje ograniczenie biurokracji
i skrócenie do minimum czasu poświęcanego na przygotowanie każdej inwestycji od strony formalnej. Mimo wyzwań natury geologicznej i administracyjnej, firmy planują dalsze prace poszukiwawcze.

O tym, jak wygląda status prac poszukiwawczo-rozpoznawczych na niekonwencjonalnych złożach węglowodorów w Polsce z perspektywy inwestorów oraz co można zrobić, aby usprawnić proces poszukiwań gazu z łupków, dyskutowano dziś w Warszawie podczas trzeciej edycji konferencji branżowej „Polski Gaz Ziemny 2020” zorganizowanej przez OPPPW. Tegoroczne spotkanie pt. „Polski Gaz Ziemny 2020 – Doświadczenia. Bariery. Szanse” stanowi kontynuację rozpoczętej dwa lata temu debaty poświęconej przyszłości krajowego przemysłu poszukiwawczo-wydobywczego. W debacie udział wzięli przedstawiciele firm zrzeszonych w OPPPW oraz zaproszeni goście: reprezentanci władz centralnych i samorządowych, politycy, eksperci rynku energii. Honorowy patronat nad konferencją objęły: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Ministerstwo Środowiska.

Członkowie OPPPW, do których należy dziś 56 z 58 obowiązujących koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu z łupków, nie kryją, że optymizm wywołany kilka lat temu szacunkami zasobów został poddany prawdziwemu testowi. Z fazy entuzjazmu branża wstąpiła w stan realnej oceny sytuacji. Mniej wykonanych odwiertów, aktywnych operatorów i koncesji, jak również niska liczba zabiegów szczelinowania jasno świadczą o tym, że zapewnienie finansowania inwestycji w sektorze upstream nie jest łatwe, a poszukiwanie gazu z łupków
w Polsce to wyzwanie.

„Spadające tempo poszukiwań może mieć uzasadnienie w dwóch kwestiach: wymagającej geologii oraz niepewnej sytuacji regulacyjnej, z jaką branża miała do czynienia przed II połową 2014 roku. Potrzeba cierpliwości i determinacji, aby znowu rozpędzić się we właściwym kierunku – komentuje Kamlesh Parmar, Prezes Zarządu Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego. – Uchwalone w tym roku nowelizacja prawa geologicznego oraz ustawa o opodatkowaniu węglowodorów porządkują wiele kwestii i wprowadzają kilka ważnych rozwiązań dla branży poszukiwawczo-wydobywczej, jednak one same nie spowodują, że firmy będą wierciły więcej. W kluczowych sprawach operatorzy nadal mają do czynienia z biurokratycznym bezwładem, który stanowi hamulec dla rozwoju tempa działań. Efektywność nowych przepisów będzie w pełni zależeć od tego, jak zostaną one wprowadzone w życie przez urzędników. Przedstawiony 17 września br. projekt specustawy uwzględnia pewne ważne działania celujące w ograniczenie biurokracji, dlatego OPPPW z zadowoleniem przyjęła tę inicjatywę. Cieszymy się że będziemy mieli okazję współpracować z Ministerstwem Skarbu Państwa, by pomóc zapewnić realizację głównych celów ustawy. Członkowie OPPPW podtrzymują chęć kontynuacji prac poszukiwawczych w celu oszacowania rzeczywistych zasobów węglowodorów w złożach niekonwencjonalnych i potwierdzenia możliwości ich eksploatacji na skalę przemysłową”.

Status prac poszukiwawczo-rozpoznawczych w 2014 roku z perspektywy inwestorów

W 2014 roku firmy zrzeszone w OPPPW wykonały 13 odwiertów badawczych, z czego trzy to odwierty horyzontalne. W porównaniu z rokiem ubiegłym, tempo prac nieznacznie spadło. Od ostatniej konferencji OPPPW w listopadzie 2013 roku, przeprowadzono w Polsce siedem zabiegów szczelinowania, z czego jedynie trzy w roku bieżącym, podczas gdy to właśnie tego typu zabiegi wykonywane w otworach kierunkowych dostarczają najwięcej miarodajnych informacji o potencjale wydobywczym złoża. Jako jeden z głównych powodów tak niskiej liczby szczelinowań, firmy wskazują przedłużające się procedury administracyjne na etapie uzyskiwania pozwoleń na przeprowadzenie zabiegu. W ekstremalnych przypadkach oczekiwanie na decyzję środowiskową wynosi 500, a nawet ponad 1000 dni.

Liczba odwiertów za gazem z łupków w latach 2010-2014

2010

2011

2012

2013

2014

3

10

w tym 2 poziome

24

w tym 3 poziome

14

w tym 3 poziome

13

w tym 3 poziome

Zabiegi stymulacji złóż w otworach badawczych na polskich złożach niekonwencjonalnych w latach 2010-2014
Liczba odwiertów, w których wykonano jakikolwiek zabieg stymulacji

28

Łączna liczba zabiegów stymulacji

39

Szczelinowanie hydrauliczne (w otworach pionowych)

15

(w otworach kierunkowych)

10

DFIT (mikroszczelinowanie)

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: OPPPW