font_preload
PL / EN
Alert 14 września, 2017 godz. 7:15   
REDAKCJA

PB: Za trzy lata możliwy jest przełom na rynku samochodów elektrycznych

elektromobilność samochód elektryczny BMW na impact'17, fot. BiznesAlert.pl

Jak czytamy w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”, według najnowszych prognoz Boston Consulting Group, po 2020 r. dojdzie do przełomu na światowym rynku elektromobilności.

– Przygotowaliśmy globalną analizę, w ramach której badaliśmy rynki wielu krajów świata, biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania, czyli np. ceny ropy naftowej i średni przebieg aut. Uważamy, że w Europie na początku lat 20. dojdzie do przełomu, jeśli chodzi o koszty – samochód elektryczny stanie się tańszy w użytkowaniu od samochodu spalinowego podobnej klasy. Ten moment jest bliżej, niż się wszystkim wydaje – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Tomasz Kędzierski, menedżer w BCG.

Zdaniem Kędzierskiego, do 2030 r. ponad połowę sprzedaży nowych samochodów w Europie będą stanowiły pojazdy o napędach alternatywnych, a prawie połowę z nich stanowić będą samochody elektryczne. Ma być to efekt działań zachodnich koncernów motoryzacyjnych, które w ostatnim czasie ogłosiły swoje strategie w obszarze samochodów elektrycznych. General Motors chce mieć do 2020 r. w ofercie 10 elektrycznych modeli, Volkswagen do 2025 r. – 30, a BMW planuje do tego roku osiągać poziom 25 proc. przychodów ze sprzedaży aut elektrycznych – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Tomasz Kędzierski uważa, że początkowo zachodnie koncerny oddały pola producentom azjatyckim, po czym teraz chcą nadrobić to opóźnienie. Według BCG technologia aut wodorowych będzie rozwijać się równolegle do technologii pojazdów elektrycznych, ale rynkowo jej nie zagrozi.

BCG prognozuje też spadek cen akumulatorów do samochodów elektrycznych. Po 2020 r. ich ceny mają spadać w tempie 5-10 proc. rocznie.

Puls Biznesu/CIRE.pl