PB: Lepsze perspektywy małych elektrowni wodnych

21 lipca 2017, 09:15 Alert

Perspektywy finansowe małych elektrowni wodnych ze złych zmieniły się w znośne. Pomógł projekt nowych przepisów – pisze piątkowy „Puls Biznesu”.

fot. Kacper Kowalski
Gazeta przypomina, że w Polsce funkcjonuje 647 małych elektrowni wodnych (o mocy do 1 MW), z czego 632 to mikro i małe przedsiębiorstwa, najczęściej rodzinne, a 42 należą do to koncernów energetycznych i administracji wodnej.

Nowelizacja ustawy o OZE zniosła parametr w postaci stopnia wykorzystania mocy, dzięki czemu konkurują między sobą źródła w danej technologii.
– Do tego dochodzi wprowadzenie korzystnych specjalnych taryf gwarantowanych [feed-in-tariff i feed-in-premium – red.], choć potrzebne byłoby ich peodwyższenie.Doceniamy też sprzyjające przepisy o modernizacji, a także zmniejszenie kar za luki w sprawozdawczości. Dzięki temu przedsiębiorcy zaczynają myśleć o zostaniu w branży, a banki zaczynają mówić, że możliwe jest finansowanie takich projektów – powiedziała cytowana przez „Puls Biznesu” Ewa Malicka, prezes Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych. Z prognoz TRMEW wynika, że przy stabilnym i sprzyjającym systemie wsparcia liczba małych elektrowni wodnych mogłaby do 2020 r. wzrosnąć nawet o 129, o łącznej mocy 34 MW.

„Zaczynamy widzieć światełko w tunelu” – tak o biznesowych perspektywach małych elektrowni wodnych mówi Jerzy Kujawski, prezes i właściciel firmy Małe Elektrownie Wodne.

To firma rodzinna z ponad 30-letnią tradycją, która ma pięć małych źródeł wytwórczych. Zysków ostatnio nie przynosiły, bo zielone certyfikaty (element systemu wsparcia) stanowiły z niemal 300 zł do ok. 30 zł. Pomóc Jerzemu Kujawskiemu mogła sylwestrowa aukcja, pierwsza taka w historii branży, która istniejącym instalacjom miała pozwolić przejść do nowego systemu wsparcia. Z powodu problemów technicznych i formalnych trzy instalacje firmy MEW najpierw wygrały wsparcie, a po kilku dniach je straciły. Wygrały je znów pod koniec czerwca, bo wtedy Urząd regulacji Energetyki zorganizował tzw. aukcję dogrywkową – opisuje „Puls Biznesu”.

„Z nowym wsparciem wyjdziemy na zero lub lekki plus” – szacuje Jerzy Kujawski.

Polska Agencja Prasowa