Pepperell: Sieć naukowa na rzecz gazu łupkowego

8 lipca 2014, 08:22 Energetyka

Sieć będzie stanowiła całościowe źródło informacji naukowej dla polityków i decydentów w Europie, pomocne dla rozwoju kluczowego źródła nowej energii w ramach polityki zrównoważonego rozwoju”.

W dniu 8 lipca zostaną podjęte działania w ramach Europejskiej Sieci Nauki i Technologii w Zakresie Niekonwencjonalnej Ekstrakcji Węglowodorów, pod kierunkiem Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej  (Commission’s Joint Research Centre – JRC).

W działalność sieci zaangażowani będą eksperci z obszaru przemysłu, nauki, środowiska akademickiego oraz przedstawiciele ogółu społeczeństwa. Celem działalności będzie gromadzenie, analiza oraz dokonywanie przeglądów wyników projektów badawczych oraz ocena technologii wykorzystywanych w niekonwencjonalnych projektach dotyczących wykorzystania gazu i ropy naftowej. Sieć będzie odgrywała istotną rolę w zwiększaniu świadomości i poszerzaniu wiedzy dotyczącej niekonwencjonalnych technologii ekstrakcji węglowodorów w Europie, a także ograniczeniu ich potencjalnego negatywnego wpływu na zdrowie i środowisko.

Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) uzyskało mandat do stworzenia sieci i zarządzania nią (publikacja Komunikatu Zaleceń Komisji) w styczniu br. Prace będą się odbywały w ramach ścisłej współpracy z Dyrekcjami Generalnymi Komisji Europejskiej ds.  Środowiska, ds. Energii,  zaangażowane będą również Dyrekcje ds. Badań i Innowacji,  ds. Działań w Dziedzinie Klimatu oraz  ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu.

Marcus Pepperell, rzecznik Shale Gas Europe powiedział: – Nauka i środowisko akademickie zawsze były zwolennikami postępu w rozwoju nowych technologii i przemysłu. Czas, aby europejska debata dotycząca gazu łupkowego odeszła od retorycznych argumentów opartych na ideologii NIMBY. Europa pilnie potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa w postaci dostaw tego paliwa w osiągalnej cenie. Leży to w interesie ogółu obywateli. Gaz łupkowy może mieć istotny wkład w poszerzenie miksu energetycznego w okresie, gdy importujemy coraz więcej energii z zagranicy.

Rzecznik dodał: – Stworzenie sieci jest równoznaczne z zaangażowaniem ekspertów wiodących  w poszczególnych dziedzinach, którzy będą dostarczali dowodów naukowych na poparcie badań podejmowanych przez poszczególne państwa członkowskie. Będzie to całościowe źródło wiedzy naukowej dla polityków i decydentów w Europie, niezbędne do zarządzania kluczowym źródłem nowej energii w ramach ekologicznie zrównoważonego rozwoju.