PGE Dystrybucja przygotowuje się do nowego modelu rynku energii

9 kwietnia 2019, 15:00 Alert

PGE Dystrybucja prowadzi obecnie prace dostosowania Operatora Systemu Dystrybucyjnego do działania w nowym modelu rynku energii – poinformowała spółka w komunikacie uzasadniając, że w ten sposób wychodzi naprzeciw nadchodzącym zmianom w sektorze elektroenergetycznym.

Fot. PGE Dystrybucja
Jak informuje PGE Dystrybucja, podstawę prac stanowi opis kierunków zmian istniejącego modelu rynku energii oraz zdefiniowana przyszła rola OSD jako neutralnego dostawcy usług infrastrukturalnych dla rynku, będącego jednocześnie wsparciem procesu transformacji tego rynku. Pierwszy, koncepcyjny etap prac, został już zakończony. Opracowany w ramach prac materiał będzie podstawą do rozpoczęcia drugiego etapu, a mianowicie uzgodnień i wdrożeń poszczególnych elementów opracowanych w materiale. Podjęte zagadnienie wpisuje się w zmiany w otoczeniu OSD zarówno te, które już się dzieją jak i przyszłe, których efekty można przewidzieć.

PGE Dystrybucja zwraca uwagę, że w nowym, w dużej części zdecentralizowanym modelu rynku energii, odbiorca aktywny i rozproszone źródła wytwórcze zajmą istotną pozycję, mającą znaczący wpływ na transformację sektora elektroenergetycznego. W ocenie spółki, zasadnicza zmiana będzie polegała na wprowadzeniu mechanizmów obszarowego (lokalnego) bilansowania systemu elektroenergetycznego jako elementu umożliwiającego efektywne zarządzanie systemem energetycznym opartym na rozproszonym i zmiennym wytwarzaniu, gdzie jednokierunkowy przepływ energii elektrycznej przechodzi w przepływ dwukierunkowy. System dynamiczny zastąpi tradycyjny, statyczny system oparty na przewidywalnym i scentralizowanym wytwarzaniu energii, zmieniając tym samym rolę OSD.

Jednocześnie, Operator zaznacza, że rozwój technologiczny umożliwi powstanie nowych sposobów zaangażowania konsumentów poprzez wszystkie dostępne formy aktywności na rynku energii. Oznacza to, możliwość korzystania z inteligentnych systemów pomiarowych, jak również świadczenia usług redukcji zapotrzebowania zarówno indywidualnie jak i przez agregację oraz produkcji i sprzedaży energii elektrycznej przez odbiorcę bez konieczności posiadania koncesji. Dodatkowo, zapisy dotyczące magazynowania energii wskazują, że tego rodzaju technologie będą w przyszłości dostępne i wykorzystywane przez odbiorców nie tylko w celu efektywnego ekonomicznie korzystania z wyprodukowanej energii we własnym zakresie, ale również w celu świadczenia różnych usług i na rzecz innych uczestników rynku, w tym również na rzecz OSD.

PGE Dystrybucja podkreśla, że coraz większą rolę w systemie elektroenergetycznym będą odgrywać, wynikające z nowych uwarunkowań, możliwości związane z planowaniem rozwoju sieci. Przyłączanie rozproszonych, mało przewidywalnych źródeł energii niesie znaczące wyzwania dla OSD w zakresie wykonywania podstawowych obowiązków operatorskich tj. zarządzania siecią i zapewnienia jej stabilności, ale równocześnie daje możliwości w zakresie wykorzystania tych źródeł w zarządzaniu i planowaniu rozwoju sieci OSD.