PGE i Enea rozpoczynają planowe remonty w największych elektrowniach węglowych w Polsce

24 lipca 2017, 07:30 Alert

Jak informuje Agencja Reutera, Polska Grupa Energetyczna w celu przeprowadzenia prac remontowych wstrzyma prace jednego z bloków o mocy 858 MW w największej w Polsce elektrowni na węgiel kamienny w Bełchatowie. Tożsame prace toczą się także na terenie Elektrowni Kozienice zarządzanej przez Eneę, gdzie remontowany jest jeden z bloków. Operator Polskich Sieci Elektroenergetycznych zapewnia, że remonty były planowane, a system jest bezpieczny.

Elektrownia Bełchatów / fot. Wikimedia Commons

Remonty w Bełchatowie i w Kozienicach 

Polska Grupa Energetyczna w celu przeprowadzenia prac remontowych wstrzyma prace jednego z bloków o mocy 858 MW w największej w Polsce elektrowni na węgiel kamienny w Bełchatowie. Wstrzymanie pracy jednego z bloków zaplanowano od 31 lipca. Przewidziane wcześniej prace konserwacyjne mają potrwać do 7 października. Jak podaje Reuter, taką informację przekazała Polska Grupa Energetyczna w miony piątek. Jednostka Bełchatowa to największa na świecie elektrownia opalana węglem brunatnym i jednocześnie jeden z największych europejskich emitentów CO2.

Przerwa w pracy jednego z bloków bełchatowskiej elektrowni zbiega się w czasie z planowanym remontem jednego z bloków o mocy 560 MW w należącej do Enei elektrowni w Kozienicach. Działania, które rozpoczęły się 21 lipca, mają potrwać do grudnia obecnego roku.

PSE: Nie ma zagrożenia dla systemu energetycznego 

Sieć elektroenergetyczna w Polsce jest niezawodna, a ryzyko ograniczenia dostaw energii elektrycznej maleje, pomimo napraw w dwóch największych elektrowniach w kraju – powiedział Agencji Reutera operator Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Operator sieci przesyłowej podkreślił, że remonty były wcześniej zaplanowane, a warunki pogodowe nie wskazują na problem z zasilaniem.

– Prognozowany poziom nadwyżki mocy w systemie letnim pozwala stwierdzić, że prawdopodobieństwo zagrożenia w stabilnych dostawach energii elektrycznej jest znikome – podkreśla PSE.

Operator powiedział, że od 2015 roku, kiedy w latem wprowadzono ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, wiele się zmieniło. Wybudowano połączenie transgraniczne z Litwą i uruchomiono nową, elektrownię gazową we Włocławku w centralnej Polsce. Polska i Niemcy uzgodniły również stosowanie przesuwników fazowych w celu regulacji transgranicznych przepływów.

Elektrownia Bełchatów

W Elektrowni Bełchatów, największym tego typu obiekcie na świecie, eksploatowanych jest 13 bloków energetycznych na węgiel brunatny:

  • 12 bloków energetycznych o mocy 370-390 MW każdy oddano do użytku w latach 1981-1988;
  • 1 blok energetyczny o mocy 858 MW oddano do użytku w październiku 2011 r.

W ubiegłym roku PGE zakończyła program modernizacji bloków 3-12, który był prowadzony w elektrowni od 2007 r. Kosztował on 7,7 mld zł. Po modernizacji bloki spełniają wymagania dyrektywy UE o emisjach przemysłowych IED. Łączna moc elektrowni zwiększyła się z 5298 MW do 5472 MW.

Elektrownia Kozienice

Elektrownia Kozienice, należąca do Enei, to druga co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce, a pierwsza co do wielkości mocy zainstalowanej zasilanej węglem kamiennym. Składa się z:

  •  bloków 1-8 o mocy 200 MW;
  •  bloków 9-10 o mocy 500 MW.

Nowy blok w Kozienicach

Pod koniec maja na konferencji wynikowej Enei prezes Mirosław Kowalik powiedział, że budowa bloku 11 w Kozienicach jest na ukończeniu, a stan realizacji to 98 proc. Dodał, że pozostało już tylko przeprowadzić rozruchy bloku, tak aby był on gotowy do pracy od grudnia tego roku.

Spółka przechodzi obecnie fazę projektu dotyczącą rozruchu poszczególnych instalacji. W czerwcu planowano rozpalenie kotła na węgiel. Na ten cel zgromadzono ok. 150 tys. ton węgla. Pierwszą synchronizację bloku przewidziano na lipiec br., tak aby można było wykonać wszelkie testy sprawdzające ruch przez 720 godzin. Dzięki temu spółka chce mieć pewność, że w grudniu br. blok zostanie oddany do użytku, spełniając wszelkie wymagania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Jak powiedział wówczas wiceprezes Wiesław Piosik, pierwsza synchronizacja z siecią nastąpi w połowie roku. Odbędzie się to w porozumieniu z operatorem. Kolejne półrocze będzie poświęcone testowaniu podłączenia do sieci.

Nowy blok 11 w Elektrowni Kozienice będzie dysponował mocą rzędu 1075 MW, a jego sprawność sięgnie poziomu 45,59 proc. i zwiększy się o 1/3 zdolności produkcyjnej elektrowni.

Reuters/Bartłomiej Sawicki