PGE: Wkrótce rozpocznie się proces wyboru wykonawcy rozbudowy Elektrowni Dolna Odra

13 marca 2019, 10:00 Alert

Polska Grupa Energetyczna planuje w II kwartale tego roku rozpocząć proces wyboru generalnego wykonawcy dla dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra o mocy 700 MW każdy – poinformowała PGE w komunikacie prasowym.

Elektrownia Dolna Odra / fot. Wikimedia Commons
Elektrownia Dolna Odra / fot. Wikimedia Commons

„Nowe bloki gazowo-parowe powstaną m.in. w Elektrowni Dolna Odra wykorzystując tym samym potencjał płynący z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG oraz planowanej trasy Baltic Pipe. Dzięki decyzji o wyborze wariantu z turbiną gazową klasy H/J, czyli jeszcze bardziej efektywnego i niskoemisyjnego, dwa nowe bloki gazowe w Dolnej Odrze będą blokami klasy około 700 MW. Rozpoczęcie procesu wyboru generalnego wykonawcy planowane jest na II kwartał 2019 r. Bloki przeszły już z powodzeniem certyfikację ogólną i powinny wziąć udział w najbliższej aukcji rynku mocy z planowaną dostawą na 2024 r.” – napisano w komunikacie.

Jak podała spółka, zaawansowanie prac przy budowie dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1.800 MW osiągnęło 96 proc. W styczniu 2019 r. blok nr 5 został zsynchronizowany z KSE, a w lutym 2019 r. blok po raz pierwszy pracował z mocą 931 MW, czyli z mocą przewyższającą jego moc znamionową. W bloku nr 6 prowadzone są końcowe prace montażowe, rozpoczęto także prace uruchomieniowe urządzeń bloku oraz przygotowywanie układów elektrycznych do podania napięcia z KSE na transformatory wyprowadzania mocy z bloku. Zakończenie inwestycji zostało zaplanowane na 15 czerwca 2019 r. w przypadku bloku nr 5 i 30 września 2019 r. w przypadku bloku nr 6.

Ogólne zaawansowanie prac na terenie budowy bloku o mocy 490 MW w Elektrowni Turów osiągnęło ok. 84 proc. Blok powinien zostać przekazany do eksploatacji w I półroczu 2020 r.

W grudniu 2018 r. komitet inwestycyjny grupy wydał pozytywną rekomendację dla kontynuacji projektu budowy Nowej Elektrociepłowni Czechnica. Jednostka zasilana gazem systemowym zastąpić ma jednostkę węglową. Całkowita moc cieplna elektrociepłowni wzrośnie z obecnych 247 do ok. 320 MWt, a moc elektryczna ze 100 do ok. 170 MWe.

Dzięki wygranej aukcji OZE grupa rozpoczęła realizację kompleksu lądowych farm wiatrowych. W ramach inwestycji Klaster do połowy 2020 roku w województwie zachodniopomorskim powstaną trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW.

W grudniu 2018 r. PGE rozpoczęła poszukiwania strategicznego partnera do przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2.545 MW, stanowiących pierwszy etap programu offshore grupy. Docelowo PGE zamierza sprzedać po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych, w których przygotowywane są projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture. W styczniu 2019 r. na zaproszenie do udziału w projekcie odpowiedziało 13 potencjalnych partnerów. Grupa zamierza zamknąć transakcję w III kwartale 2019 r.

„W obecnej fazie projektu pozyskiwane są niezbędne zgody środowiskowe, prowadzone są badania wietrzności, jak również prace w zakresie wyprowadzenia mocy oraz inne działania techniczne. Trwają również przygotowania do wstępnych badań geologicznych” – podała PGE.Dolna

Nakłady inwestycyjne grupy PGE w 2018 r. wyniosły 6,9 mld zł, co oznacza wzrost o 2 proc. rdr.

Polska Agencja Prasowa